Akcesoria kominowe – ceny w Krakowie

Instalacja kominowa to bardzo ważny element każdego domu. To właśnie od niej bezpośrednio zależy wydajność energetyczna mieszkania, jakość powietrza oraz ilość zużytego paliwa. Jest to rzecz, na której raczej nie powinno się oszczędzać – to jednak zrozumiałe, że nie każdy jest w stanie pozwolić sobie na instalację z górnej półki. Co w takim razie zrobić?

Aby dokonać dobrego wyboru, za kwestię priorytetową należ uznać znajomość branży. Jeśli orientujemy się w cenach oraz najlepszych markach na rynku, to nie powinniśmy mieć problemu ze skomponowaniem dobrego, a jednocześnie taniego zestawu akcesoriów kominowych. Należy także zastanowić się nad tym, czego właściwie od swojego sprzętu oczekujemy – akcesoria wyposażone w dziesiątki usprawnień nie zawsze okażą się koniecznością, czasem wystarczy zwykły, podstawowy model.

Wkłady kominowe – jakie ceny?

Jednym z podstawowych elementów instalacji kominowej są wkłady kominowe. Na pierwszy rzut oka można wziąć je za zwyczajne, stalowe rury, lecz w rzeczywistości składa się na nie o wiele więcej. Aby znieść długotrwałe działanie silnie reaktywnych spalin, a przy tym pozostać w pełni szczelne i funkcjonalne, wkłady kominowe muszą odznaczać się wyjątkową trwałością.

Ceny wkładów kominowych na rynku zależą od kilku czynników:

  • Typu wkładu
  • Klasy stali, z której jest wykonany
  • Długości zestawu
  • Marki

Standardowa wersja, czyli wkład okrągły ze stali nierdzewnej, dostępna jest w średniej cenie 400 złotych zaczynając od metra. Jeśli chcemy grubszy model, przystosowany do różnego rodzaju paliw, będziemy musieli liczyć się z większymi kosztami, oscylującymi wokół 650 złotych za pierwszy metr.

Kratki wentylacyjne do kominów

Rosnąca liczba osób inwestuje w specjalne kratki wentylacyjne do kominów. Te drobne akcesoria nie są wielkim wydatkiem – zależnie od preferowanego modelu, cena takiej kratki waha się pomiędzy 20 a 100 złotych. Rzecz jasna, płaci się przede wszystkim za użyty materiał oraz markę. Dysproporcja wydaje się znacząca, lecz kupno kratki wentylacyjnej lepszej jakości gwarantuje efektywniejsze przewietrzanie układu kominowego.

Ile kosztują drzwiczki wyczystki?

Dobre drzwiczki wyczystkowe, wykonane z wysokiej klasy stali kwasoodpornej i posiadające uszczelkę, dostępne są w granicach 100 złotych. Rzecz jasna, tańszy produkt można nabyć bez większego problemu, lecz ten element jest ważny na tyle, że nie powinno się na nim ciąć kosztów. Modele z górnej półki posiadają wbudowaną wkładkę termiczną, która ogranicza ich nagrzewanie się.