Cechy charakteru, które powinien posiadać negocjator

Cechy, które powinien posiadać dobry negocjator

Cechy charakteru to niewątpliwie najważniejsze umiejętności, jakie powinien posiadać profesjonalny negocjator. W tym krótkim artykule opiszemy najważniejsze zachowania i postawy, jakie powinien posiadać negocjator.

Najważniejsze cechy charakteru profesjonalnego negocjatora.

1. Najważniejsza jest empatia

Dzięki empatii dobry negocjator jest w stanie wczuć się w rolę drugiej osoby, z którą negocjujemy. Empatia jest również podstawą do skutecznej komunikacji, aby prowadzić właściwie negocjacje. Empatyczny negocjator potrafi również dostrzegać wiele różnic między nim a ludźmi, z którymi prowadzi negocjacje.

Empatia w negocjacjach pomaga w:

  • zrozumienia sytuacji drugiej osoby
  • zrozumieniu celu, do jakiego dąży osoba rozmawiająca z negocjatorem
  • zbudowaniu świetnej relacji i zawarcia porozumienia

2. Uszanowanie

Drugą najważniejszą cechą po empatii jest jej bliski odpowiednik, jakim jest szacunek. Jednak żeby nauczyć się właściwego szacunku musimy nauczyć się szanować samego siebie i akceptować wszystkie wady, które posiadamy. Szacunek jest również często odwzajemniony, gdy darzymy nim kogoś i wtedy praktycznie zawsze otrzymujemy odwzajemnienie od tej osoby. Dzięki szacunku do drugiej osobie zbudujemy lepsze relacje i szybciej dojdziemy do porozumienia.

3. Cierpliwość

Często wiele negocjacji, w których rozmawiamy o dużych inwestycjach bywają nudne i bardzo długie. W zasadzie zawsze, gdy rozmawiamy o wysokich stawkach, o dużych pieniądzach i dużej odpowiedzialności to rozmowy się przeciągają i wtedy cierpliwość jest bardzo ważną cechą negocjatora. Dodatkowo również dobry negocjator, który jest cierpliwy będzie w stanie również wesprzeć drugą osobę w tym, aby wytrzymała ona nacisk presji i nie pozwolić jej na brak cierpliwości i poczucie zdenerwowania.

4. Analityczne myślenie

Analityczne myślenie pomaga nam lepiej przeanalizować całą sytuację, w której się znajdujemy oraz pomóc drugiemu człowiekowi, z którymi negocjujemy i ułatwić nam jego zrozumienie. Myślenie analityczne pomaga nam również znaleźć odpowiednie rozwiązanie po przeanalizowaniu problemu oraz przeanalizować możliwe następstwa przy każdym z wymienionych rozwiązań.

5. Kreatywność

W chwili, gdy problem jest bardzo trudny do rozwiązania i żadne z wcześniejszych ustalonych przemyśleń nie są akceptowane, to wtedy musimy postawić na kreatywność i znaleźć nowe jeszcze lepsze rozwiązania. Pomaga ona nam również w sytuacji, gdy mamy negocjacje bardzo problematyczne.

Pozostałe cechy charakteru, które również są ważne to:

  • wytrwałość
  • poczucie humoru
  • dyscyplina
  • pozytywne myślenie
  • oraz uczciwość

Więcej o cechach dobrego negocjatora możesz dowiedzieć się na kursie skutecznych negocjacji organizowanym przez firmę szkoleniową z Krakowa Maciołek&Wspólnicy, oferta na stronie: szkoleniamaciolek.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *