Ciemieniucha – jak szybko ją zwalczyć?

Ciemieniucha - jak szybko ją zwalczyć?

Pierwsze dni dziecka w domu są stresujące dla matki i reszty rodziny. Młodzi rodzice często są zmęczeni, zestresowani i dręczeni wątpliwościami. Jednym z problemów okresu noworodkowego jest występowanie ciemieniuchy.

Ciemieniucha to przypadłość często kojarzona z pierwszymi miesiącami życia dziecka. Rzeczywiście najczęściej występuje u niemowląt i noworodków. Bywa, że łuszczący naskórek na głowie, brwiach czy w okolicy rzęs budzi niepokój rodziców. Niesłusznie. Ciemieniucha jest jedynie defektem kosmetycznym, który nie powoduje u dziecka żadnych dolegliwości. Jak szybko i bezpiecznie zwalczyć ją w domu?

Przyczyny ciemieniuchy

Przyczyną nieestetycznych łusek na skórze głowy niemowląt jest nadmierna praca gruczołów łojowych. Do ich rozregulowania dochodzi na skutek hormonów. We krwi dziecka, tuż po urodzeniu, krążą hormony matki. To one sprawiają, że praca gruczołów łojowych jest wzmożona. Łój zasycha na powierzchni skóry owłosionej, a następnie złuszcza się wraz z naskórkiem.

Ciemieniucha występuje u niemowląt, wielu pediatrów i położnych obserwuje ją w swojej codziennej pracy. Zwykle większe nasilenie ciemieniuchy obserwuje się u dzieci w miesiącach letnich.

Przyczyną ciemieniuchy nie są zaniedbania higieniczne. Nawet codzienne mycie główki dziecka może być nieskuteczne i nie uchroni malca przed pojawieniem się zmian na skórze.

Ciemieniucha – czy boli?

Wielu rodziców obawia się, że łuszczące się żółto-pomarańczowe zmiany mogą być przyczyną dolegliwości. Na szczęście ciemieniucha nie powoduje bólu, swędzenia, uczucia dyskomfortu czy pieczenia. Ciemieniucha nie przyczynia się do wzmożonego płaczu dziecka, niepokoju czy problemów ze snem.

Oprócz skóry głowy wzmożone wydzielanie łoju może też wystąpić na brwiach i w okolicy rzęs, a także przy skrzydełkach nosa. Zmiany wyglądają podobnie, początkowo łuska jest biaława, następnie żółto-pomarańczowa.

Jak uporać się z ciemieniuchą?

W zależności od stopnia nasilenia ciemieniuchy, aby pozbyć się zmian na skórze dziecka możesz zastosować poniższe, bezpieczne metody. Większość z nich opiera się na zmiękczaniu, a następnie delikatnym i bezpiecznym dla skóry dziecka złuszczaniu i usuwaniu łoju wraz z naskórkiem.

• na 15-20 minut przed kąpielą na skórę głowy (zwłaszcza w okolicy zmian) nanieś oliwkę. Przy bardziej nasilonym łuszczeniu możesz zastosować kompres – wacik lub gazik nasącz oliwką, a następnie przyłóż do łusek. Przykryj czapeczką. Po upływie około 20 minut delikatnie wyczesz łuski z włosów dziecka i umyj głowę szamponem dla noworodków.
• użyj kremów i naturalnych olejów – jeśli oliwka jest zbyt słaba możesz posmarować skórę kremem zmiększającym (np. na bazie lanoliny) lub olejkiem (kokosowym, z czarnuszki itp). Dalsze postępowanie jest analogiczne.
• ciemieniuchę usuniesz delikatnie peelingując skórę głowy. Nie wolno do tego celu używać tradycyjnych peelingów. Mogą podrażnić delikatną skórę dziecka i wywołać alergię. Zamiast tego zastosuj namoczone kilka minut wcześniej w letniej wodzie płatki owsiane. Masą z płatków masuj zmiany na skórze dziecka. Następnie spłucz.

Najważniejsza delikatność

Skóra dziecka jest bardzo delikatna. Nigdy jej dodatkowo nie podrażniaj, nie stosuj kosmetyków przeznaczonych dla dorosłych i nie odrywaj łusek na siłę. Złuszczony naskórek należy delikatnie wyczesywać (np. szczoteczką z włosia kozy lub z włosia syntetycznego). Zwykle około 3 miesiąca życia dziecka poziom hormonów się stabilizuje, aktywność gruczołów jest znormalizowana, a łuski znikają.