Co to są naczynia mszalne i do czego służą?

Naczynia liturgiczne

Naczynia mszalne są najważniejszymi naczyniami liturgicznymi, bez których ciężko by było wykonać jakiekolwiek obrzędy religijne. Co tydzień w niedzielę odbywają się obrzędy religijne, w których używa się naczyń mszalnych. Najczęściej używamy co tydzień tych samych naczyń, a niektórych używamy tylko w szczególne święta. Naczynia mszalne, jakie możemy wymienić to: kielichy mszalne, pateny, ampułki, monstrancje i wiele innych.

Jakich naczyń mszalnych używa się najczęściej?

  • Najczęściej używanymi naczyniami liturgicznymi są kielich mszalny i patena. Używane są w momencie, gdy sprawowana jest najświętsza ofiara i to właśnie w nich przechowuje się Ciało i Krew Jezusa Chrystusa. Kiedyś kielich mszalny musiał być bardzo duży, ponieważ komunia święta udzielana była nie tylko tak jak dzisiaj pod postacią opłatka, ale także wierny mógł napić się wina z kielicha.
  • Zadaniem pateny jest uchronienie ciała Chrystusa przed upadkiem na ziemię w momencie, gdy udzielana jest komunia święta.
  • Ampułki do przechowywania wina i wody są kolejnymi naczyniami mszalnymi, które są bardzo często używane. Zrobione zostały z twardego szkła, które najczęściej stawiane jest na metalowej albo na szklanej tacy. Podczas mszy świętej ksiądz przelewa wodę i wino z ampułek do kielicha. Podczas właśnie tego obrzędu wino ulega konsekracji i staje się krwią Jezusa Chrystusa.
  • Kolejna naczynia mszalne to puszka która służy do przechowywania konsekrowanej hostii. Puszki najczęściej są wykonane z mosiądzu i pozłacane są mocno złotem lub całe wykonane są ze złota. Puszka zamykana jest tak zwanym welonem podczas okazywanej Eucharystii.
  • Lawaterz składa się z dwóch naczyń i pierwszym z nich jest dzbanek na wodę, którego używa się do obmywania rąk podczas ofiarowania oraz z pracy, na którą wpływa woda po umyciu rąk.
  • Monstrancja jest naczyniem mszalnym, w którym umieszcza się konsekrowaną hostię, aby następnie wystawić ją na ołtarz podczas trwania różnych nabożeństw czy też adoracji. Jest także wykorzystywanym Najświętszym Sakramentem podczas procesji eucharystycznej takich jak na przykład Święto Bożego Ciała.
  • Aspersorium to nic innego jak kropielnica, w której przechowuje się święconą wodę i najczęściej wygląda jak taki mały kociołek.
  • Kropidło z wyglądu przypomina małą miotełkę, która służy do kropienia wodą święconą wiernych.
  • Trybularz inaczej mówiąc jest to kadzielnica, która służy podczas ważnych uroczystości do okadzania wiernych.
  • Akolitki są świecami, które używane są podczas rozpoczynania oraz kończenia mszy procesyjnych, podczas bardzo ważnych uroczystości związanych z Najświętszym Sakramentem.