Co zrobić ze zużytą makulaturą?

Skup makulatury

Gospodarstwo domowe codziennie wytwarza duże ilości odpadów. Świadomi konsumenci zdają sobie sprawę z faktu konieczności segregowania odpadów, aby stanowiły one najmniejsze z możliwych niebezpieczeństwo dla środowiska naturalnego. Odpowiednie zagospodarowanie śmieci plastikowych, metalowych, papierowych oraz organicznych pozwala odpowiednim jednostkom we właściwy dla danego rodzaju surowca, umiejscowić, utylizować czy też przetwarzać zużyte przedmioty. 

Skup makulatury

Makulatura, jest to zużyty papier. Czy każdy z nas zdaje sobie sprawę z możliwości, jakie niesie ze sobą zebranie pewnej ilości zużytych, papierowych elementów oraz przekazanie ich do punktu skupu makulatury? Tak, makulaturę można sprzedać, nie trzeba pozbywać się jej, wyrzucając do kontenera na odpadki. W każdym domu są papierowe opakowania po produktach spożywczych, kosmetycznych, przeczytane gazety, kartony po nowo zakupionych sprzętach, meblach, niepotrzebne już stosy rachunków (przed usunięciem zadbać należy o niemożność odczytania naszych danych) i innych “papierzysk”. Bardzo rozsądnym sposobem na pozbycie się zalegających, papierowych śmieci, będzie uzbieranie dużej ilości makulatury i zawiezienie jej do punktu skupu. Zarobek nie będzie spory, ale wyrzucając do kontenera, nie będzie go wcale. Zysk ze sprzedaży makulatury nie jest jedyną korzyścią, płynąca ze skupu surowca. Pozbywając się makulatury w odpowiednim punkcie skupu, masz pewność, że Twoja fatyga będzie nagrodzona zadbaniem o środowisko. Kliknij tutaj i sprawdź gdzie możesz oddać makulaturę lub stare książki, których chcesz się pozbyć.

Papier, a właściwie powstała po jego wykorzystaniu makulatura, jest produktem, który doskonale nadaje się do recyklingu. Recykling, czyli przetwarzanie zużytych elementów, aby wytworzyć z nich inne produkty, jest mechanizmem w najwyższym stopniu, dbającym o ekosystem. Recykling makulatury jest procesem przyjaznym środowisku, zużyta makulatura poddawana jest procesowi moczenia w gorącej wodzie, rozwłókniania, następnie jest odbarwiana, czyszczona, zagęszczana i w zależności od tego, co ma być wyprodukowane, może zostać przetransportowana do magazynowania lub kolejny raz bielona.

Produkty powstające z makulatury po recyklingu

Z makulatury powstają przede wszystkim gazety, papier toaletowy oraz opakowania, jednak coraz bardziej zaskakujące bywają produkty. Wiele funkcjonalnych mebli, systemy izolacyjne w budownictwie, kosze, żyrandole, materiał budowlany… Dzięki ekologicznemu podejściu możemy ocalić wiele drzew, co poprawia jakość wdychanego powietrza oraz zaoszczędzić wiele energii elektrycznej oraz wody, potrzebnych w produkcji nowego papieru. Przeciętnie makulatura może zostać wykorzystana trzy, czterokrotnie, mówi się jednak, że papier ma siedem żyć, oby mógł nam tak długo służyć.