Drzewce do sztandarów – poradnik jak je wykonać?

Czym jest drzewiec?

Drzewce do sztandaru to inaczej długa tyka nazywana też styliskiem. Drzewce służą utrzymaniu chorągwi ekspozycji sztandarów i baldachimów podczas trwania uroczystych procesji i pochodów.  Te, które używane są podczas najbardziej uroczystych procesji, są wyjątkowo bogato zdobione. Drzewce mogą być wykonane z delikatnego drewna. Powinno być ono solidne i wzmocnione. Do produkcji drzewców służy np. drewno bukowe.

Regulacje ustawowe

Nie można wyprodukować drzewca niezgodnego z Rozporządzeniami i Dziennikiem Ustaw. Wytyczne odnoście ich produkcji regulują paragrafy dotyczące wytwarzania drzewców.

Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 21 lutego 2017 roku poz. 306; paragraf 7.1.

“Drzewce sztandaru o średnicy 4 cm i długości 225 cm jest wykonane z drewna toczonego. Drzewce jest dwudzielne, połączone tuleją z metalu białego. Na górnym końcu drzewca jest umieszczona głowica, na dolnym – stożkowe okucie z metalu białego.
2. Na drzewcu sztandaru mogą być umieszczane gwoździe honorowe.”

Produkcja

Drzewce skręca się z dwóch części które posiadają średnicy 40 mm lub 35 mm. Istnieją też dwa rodzaje mocowania sztandaru na drzewcu.

  • Pierwszy, tzw. “na szpilę” polega na mocowaniu sztandaru z boku drzewca.
  • Drugi tzw. “na skórę” czyli tunel.

Każdy drzewiec powinien mieć okucie i głowicę mogą występować one w kolorach srebrnym złotym i w kolorze starego mosiądzu.

Rodzaje i przeznaczenie

Drzewce nie są przeznaczone tylko i wyłącznie do używania ich podczas przenoszenia flag w procesjach i defiladach. Produkuje się także drzewce dedykowane dla wnętrz. Drzewce dwuczęściowe wykonane są z drewna jesionowego lub bukowego. Występują w różnych odcieniach. Co ciekawe klient może również zamówić sobie drzewiec wykonany z drzewa egzotycznego. Takie drzewce produkuje się na zamówienie. Te zaś, które produkuje się z drewna polskiego, są dostępne w znacznie krótszym czasie do kupienia w Pracowni Brązowniczej Sacrum w Krakowie.

Jak to jest zrobione?

Drzewiec posiada część dolną i górną.

Część dolna – chroniona jest przed rozszczepieniem osłonką, która zazwyczaj wykonana jest ze stali nierdzewnej. Uchwyt flagi wykonuje się ze specjalnego materiału. Może być nim kuty mosiądz.

Końcówka drzewca ma formę kulki z cebulki mosiężnej lub metalowego szpica. Wykonuje się je w taki sposób, by pasowały tematycznie do herbu przedstawionego na fladze. producenci drzewców oferują końcówki piaskowane obrabiane szklane drewniane grawerowane oraz takie które wzbogacają kamieniami szlachetnymi i tym podobne nie.

Drzewce mogą posiadać dodatkowe zdobienia, np. tabliczki dedykacyjne w formie blaszki przykutej do trzonu drzewca.