Elektryczne piece do saun – cennik

Elektryczny piec do sauny

W saunach w krajach skandynawskich, skąd pochodzi ten zdrowotny wynalazek, wciąż można znaleźć tradycyjne piece opalane drewnem. W Polsce stosuje się przeważnie piece elektryczne ze względu na ich łatwość w obsłudze, brak potrzeby montażu dodatkowych szybów odprowadzających produkty spalania oraz przyzwoite koszty eksploatacji.

Wybór pieca elektrycznego

Przy wyborze pieca elektrycznego do sauny należy wziąć pod uwagę kilka czynników: rodzaj sauny (fińska, hybrydowa czy parowa), materiały z jakich została zbudowana sauna (ewentualna wielkość powierzchni szklanych) i jej kubatura – przyjmuje się, że na 1m3 potrzeba 1 kW mocy. Im mocniejszy piec tym szybciej będzie nagrzewał saunę, ale też więcej prądu będzie zużywać. Rynek oferuje tradycyjne modele z grzałką podgrzewającą ułożone na nim kamienie. Dostępne są także piece z generatorem pary i/lub z systemem sterowania wilgotnością i temperaturą – ich cena będzie za to wyższa. Zakres cen pieców do sauny wynosi 890zł – nawet 10 000zł (w przypadku pieców robionych na specjalne życzenie klienta).

Przy decyzji o zakupie do sauny pieca elektrycznego należy pamiętać o zamontowaniu odpowiedniej instalacji elektrycznej, już podczas budowy domu lub przy okazji remontu. Najlepszym rozwiązaniem dla takich pieców będzie zasilanie trójfazowe o mocy 400V (dla porównania przyłącze jednofazowe ma moc 230V). Dzięki temu możemy kupić piec o większej mocy, a w razie ewentualnego spięcia na przewodach zostanie wyłączone jedno urządzenie a nie kilka na raz.

Poniżej podano przykładowe piece elektryczne najpowszechniej występujące na rynku oraz ich ceny.

  • Harvia Vega – ze stali nierdzewnej z możliwością montażu z lewej i prawej strony sauny. Ceny zaczynają się od 950zł za piec o mocy 2,3kW. W wersji ze sterowaniem – 1170zł
  • Harvia Cylindro – cylindryczny piec mieszczący bardzo dużo kamieni( nawet 80kg). Komora ze stali nierdzewnej. Ceny od 1000zł do 2700zł w wersji ze sterowaniem i mocy 9W,
  • Harvia Sound – piece ze sterowaniem. Cena od 1950zł – 2200zł. Dostępny w kolorach platynowy, stalowy, czarny, biały.
  • Sawo Mini – piece o małej mocy do przyłączeń jednofazowych. Koszt pieca w granicach 800-1100zł,
  • Savonia – piece o dużej mocy przeznaczone do saun hotelowych. Ceny zaczynają się od 2400zł do 4100zł,
  • Scandia – wersje bez sterowania: 960zł – 1100zł, ze sterowaniem: 1120zł – 1360zł,
  • Helo CUP – wiszący piec ze sterownikiem. Ceny od 1120zł,
  • EOS Mini – piec do małych saun domowych, grzałka o mocy 3 kW, cena od 1319zł.

Aby piec elektryczny posłużył nam przez długie lata należy pamiętać o odpowiednim doborze kamieni, np. z diabazu oraz ich stałym kontrolowaniu. Egzemplarze zużyte, wybrakowane należy systematycznie usuwać, by nie dopuścić do uszkodzenia pieca.

Więcej o elektrycznych piecach do saun oraz ich użytkowaniu dowiecie się na stronie www.