Inwestowanie w złoto wady i zalety

Inwestowanie w złoto wady i zalety

Przy ciągłym wzroście stopy inflacji, gdy pieniądz coraz bardziej traci na wartości wydaje się, że nie warto trzymać oszczędności w “skarpetach”, na kontach, czy chociażby na wydawałoby się najbardziej zarobkowej alternatywie jaką jest lokata. Banki w większość oferują oprocentowanie, które przy uwzględnieniu inflacji daje efektywny kapitał końcowy mniejszy niż ten włożony. Dlatego coraz więcej ludzi inwestuje w złoto. Wydaję się, że kruszec ten zawsze będzie w cenie i jest to najlepszy pomysł na ulokowanie swoich oszczędności. Jednak jak wiadomo wszystko ma swoje jasne i ciemne strony, dlatego zanim zdecydujemy się zainwestować w złoto należy przeanalizować wszystkie plusy i minusy.

Zalety inwestowania w złoto

Najważniejszym plusem jest fakt, że cena wspomnianego kruszcu stale podnosi swoją wartość. Daje nam to komfort oraz bezpieczeństwo, ze nasze pieniądze nie dość że nie przepadną to jeszcze po czasie się pomnożą. Kolejną zaletą jest to, że inwestycje w złoto są prostsze o innych. Nie trzeba być znawcą rynku aby z powodzeniem radzić sobie w tego typu lokowaniem kapitału. Wystarczy od czasu do czasu przejrzeć informacje dotyczące tego aspektu czy przeanalizować prognozy lub statystyki. Stale rosnący popyt na złoto to kolejny atut świadczący, że warto poczynić taką inwestycję. Wzrastające zapotrzebowanie sprawia bowiem, że możemy być spokojni właśnie o wzrost cen. Mając ulokowany kapitał w złocie jesteśmy odporni na wszelkiego rodzaju załamania na rynku. Jak dobrze wiemy zdarzają się krachy na giełdzie co odbija się na wszystkich inwestorach, którzy narażeni są w tym przypadku nawet na utratę całości ulokowanego majątku. Dodatkowo posiadając majątek zainwestowany w złoto możemy chronić się przed skutkami inflacji.

Wady inwestowania w złoto

Po przedstawieniu jasnej strony medalu czas pokazać tą ciemniejszą. Wspomniany fakt , że inwestując w złoto jesteśmy odporni na wszelkie kryzysy na giełdzie jest też w pewnym stopniu minusem dla inwestorów. Stabilność rynku może sprawić, że ceny złota na nim będą długo utrzymywać się na równym poziomi co ograniczy nasze zarobki. Dodatkowo posiadając większą ilość złota musimy doliczyć do naszej inwestycji nie tylko sam zakup ale również koszty związane z przechowywaniem naszego “złotego” kapitału. Niestety ceny złota uzależnione są nie tylko od popytu na nie, ale także od sytuacji politycznej państwa. Jednak przy dłuższej inwestycji możemy być spokojni o wyjście na plus ponieważ kurs złota zawsze dochodzi do oczekiwanego pułapu. Niestety wiąże się z tym jeszcze jeden minus, a mianować na długi okres czasu musimy zamrozić nasz kapitał finansowy.