Jak pomóc sobie podczas karmienia dziecka?

Jak pomóc sobie podczas karmienia dziecka?

Gdy dziecko osiąga odpowiedni wiek, oprócz mleka zaczyna przyjmować inne pokarmy. Zmienia się nie tylko rodzaj i konsystencja pokarmu, ale również technika jedzenia. Przyszedł czas, aby dziecko było karmione łyżeczką, a później nauczyło się jeść samodzielnie. To duże wyzwanie dla rodziców i dziecka.

Pierwsze karmienie łyżeczką

Przed karmieniem trzeba posadzić dziecko w krzesełku do karmienia lub na kolanach, w zależności od tego, jaką pozycję zaakceptuje maluch. Trzeba nabrać na łyżeczkę tylko trochę pokarmu i dotknąć do ust, aby dziecko otworzyło usta. Dziecko najprawdopodobniej zaciśnie łyżeczkę ustami i jest to normalny objaw, który z czasem minie. Nie należy przejmować się, że pokarm wypłynie dziecku z buzi, wynika to z tego, że nie ma wprawy w jedzeniu. Dlatego niezbędny jest śliniak, który ochroni ubranie przed zabrudzeniem. Kolejną porcję pokarmu można podać tylko, wtedy gdy maluch połknie w całości poprzednią porcję.

Łyżeczka, którą karmimy dziecko, powinna być twarda i płaska, by dziecko mogło łatwo zsunąć z niej pokarm. Poza tym powinna posiadać odpowiednie atesty i być dobra gatunkowo. Może być wykonana z plastiku, melaminy lub silikonu. Jednak najważniejsze, by nie była zbyt miękka, ponieważ może to powodować w przyszłości problemy ortodontyczne i wady wymowy.

Kiedy maluch zacznie jeść sam?

Maluch około 1 roku życia może zacząć uczyć się jeść samodzielnie. Bywa, że już wcześniej zapragnie wziąć łyżeczkę do rączki i zacząć samodzielnie jeść. Zanim jednak nabierze wprawy, musi minąć sporo czasu, dlatego warto dawać dziecku szanse i nie przejmować się, że się ubrudzi. To normalne, że na początku jedzenie ląduje na stole, podłodze oraz na całej buzi i rączkach. Dlatego warto od samego początku zakładać dziecku śliniak, aby nie ubrudziło ubranka oraz móc wytrzeć mu buzię. Najlepiej wybrać śliniak, który jet duży, nieprzemakający oraz ze zbiorniczkiem na dole, aby jedzenie nie spadało na kolana. Poza tym dobrym rozwiązaniem będzie plastikowa miseczka na przyssawki, by nie przesuwała się podczas nabierania pokarmu. Gdy dziecko próbuje jeść rączkami, nie należy mu tego zabraniać- wynika to z naturalnej potrzeby poznawania wszystkiego, co wkłada do buzi. Trzeba przetrwać ten okres, w którym dziecko podczas jedzenia ubrudzi siebie i wszystko dookoła, ponieważ to prawidłowy etap w rozwoju każdego malucha. Im wcześniej zacznie się uczyć jedzenia samodzielnie, tym szybciej opanuje tę czynność i mniej będzie sprzątania.