Jak wybrać dobrego architekta?

Jak wybrać dobrego architekta?

Zamawianie indywidualnego projektu ma sporą przewagę nad wyszukiwaniem dla siebie odpowiedniego spośród gotowych. Ten z katalogu z reguły nie jest odpowiedni w stu procentach, więc trzeba dokonywać przeróbek. Z przeróbkami może nie być dużo tańszy niż indywidualny, w dodatku taki będzie jak szyty na miarę. Idealnie dostosuje się do potrzeb i gustu osób, które mają zamieszkiwać wykonany na jego podstawie dom. Pozwoli też jak najlepiej wykorzystać przestrzeń działki. Najpierw jednak trzeba znaleźć architekta, który go wykona.

Dobry architekt to podstawa przy projektowaniu domu

Jeśli widziało się jakąś zrealizowaną inwestycję i podobała się ona, to warto zainteresować się, kto tworzył projekt. To może być dom, jaki zbudował ktoś znajomy, a także realizacja, jaką widziało się na zdjęciach, które ktoś wkleił na forum. Takiego architekta warto wziąć pod uwagę, ale jeszcze się nie na niego nie decydować. Samo to, że widziało się efekt jego dzieła jeszcze nie znaczy, że akurat ten byłby najlepszy. Jeśli nikogo takiego się nie zna, to można wyszukać w internecie oferty architektów projektujących domy. W pierwszym i drugim przypadku trzeba działać podobnie, czyli zobaczyć wykonane projekty i porozmawiać z architektem. Różnica jest taka, że w pierwszym od razu ma się na myśli konkretną osobę, a w drugim dopiero trzeba szukać ofert. Rzetelnym architektem, który zna się na swojej pracy jest architekt z biura projektowego Karma-Project.

Dzięki rozmowie można ocenić poziom wiedzy i rzetelność. Ta rozmowa będzie dotyczyć planowanej inwestycji. Dobry architekt szybko wyłapie, jeśli ma się jakieś niezbyt korzystne albo niesprawdzające się w rzeczywistości pomysły. Po rozmowie można ocenić, jak duży poziom wiedzy taka osoba reprezentuje. Powinien być to ktoś rzeczywiście zaangażowany w rozmowę, kto będzie dopytywał się i podsuwał różne sugestie. Przy okazji można ocenić jeszcze, czy taka osoba jest kontaktowa. Musi być to ktoś, kto umie słuchać, kto umie wczuć się w potrzeby i tok myślenia klienta, osoba kulturalna i uprzejma. Elastyczność w podejściu do klienta, czyli umiejętność indywidualnego podejścia do niego i tworzonego dla niego projektu, jest także bardzo cenna. Osoba znająca się na tworzeniu projektów i kontaktowa to ktoś, kogo się potrzebuje. Jeśli widać, że czegoś z tego brakuje, to trzeba szukać dalej.

Efekty pracy architekta

Konieczne zawsze jest przejrzenie efektów pracy architekta, czyli już wykonanych projektów tzn. planów i zdjęć budynków. Będzie można się zorientować, czy stosowane przez niego rozwiązania odpowiadają i ogólnie, czy jego projekty się podobają. Jeśli można zobaczyć zdjęcia budynków w takim stylu, jaki chce się mieć, jeśli podobają się one, to zawsze jest to na plus dla architekta. Jeśli tworzy zazwyczaj w odmiennej stylistyce, niż się preferuje, to niekoniecznie wyczuje, co chce się mieć.

Nie można także zapomnieć o ważnej roli, jaką w podejmowaniu decyzji powinna odgrywać intuicja. Ona nie zawsze się odzywa. Kiedy jednak poczuje się ostrzeżenie albo od razu będzie się miało pozytywne odczucia, to najlepiej jest to uwzględnić. Głos intuicji, jeśli się go już usłyszy, z reguły doradza dobrze. Kiedy ma się pozytywne odczucia co do kogoś, to łatwiej takiej osobie zaufać. I tylko taka osoba, którą się dobrze odbiera, wzbudzi zaufanie do swoich pomysłów.

Dowiedz się Więcej