Jakie balustrady zewnętrzne sprawdzą się najlepiej w naszych warunkach klimatycznych?

Stalowe balustrady zewnętrzne

Estetyka naszego domu albo mieszkania tak naprawdę rozpoczyna się od tego, jak ono wygląda z zewnątrz. Odpowiednie elementy, a niekiedy detale mają decydujący wpływ na jego wygląd, niekiedy tylko dlatego, że delikatnie podkreślają i uwydatniają drobne szczegóły. Dlatego tak ważne jest, aby nie zaniedbywać ich. Takich elementów jest wiele. Można wymienić elegancką kostkę brukową, bramę wjazdowa, rośliny ogrodowe oraz dach domu. Oprócz tego nie zapomnijmy o balustradach zewnętrznych, które odpowiednio dobrane nadadzą mieszkaniu lub domu odpowiedni styl. Oczywiście odpowiadają także za nasze bezpieczeństwo.

Balustrady zewnętrzne

W dzisiejszych czasach na rynku funkcjonuje wiele producentów oferujących balustrady zewnętrzne w różnych kształtach, formach wykonanych z różnych materiałów. Klient ma w takim razie, z czego wybierać. Wyżej wspomnieliśmy o dwóch funkcjach balustrad tzn. estetycznej i ochronnej tzn. muszą być na tyle wytrzymałe, że uniemożliwią upadek. W dodatku chodzi o balustrady zewnętrzne narażone na negatywne czynniki atmosferyczne. Jak zatem wybrać balustradę zewnętrzną, która przetrwa niekorzystne warunki pogodowe w Polsce?

Z czego wykonywać trwałe balustrady zewnętrzne?

W Polskich warunkach najlepiej sprawdzą się balustrady wykonane ze stali nierdzewnej lub wykonane z żeliwa (kute). Niekoniecznie dobrym pomysłem będą te wykonane ze szkła (nawet hartowanego) a tym bardziej drewna, betonu albo z tworzywa sztucznego.

Polecanym rodzajem balustrad są więc przede wszystkim balustrady wykonane ze stali nierdzewnej a w ostateczności z żeliwa. Balustrady ze stali nierdzewnej albo żeliwa spełniają dwa postawione przez nas założenia (estetyka i bezpieczeństwo). Stal nierdzewna wykorzystywana przy produkcji tych balustrad skutecznie opiera się przed atakami korozji przez długie lata (ze względu na zawarty w niej chrom). Bez problemu przetrwa więc polski deszczowy październik i listopad. Stal nierdzewna jest także bardzo elastyczna, pozwala więc na wykonanie balustrad prawie w każdym kształcie. Pomimo swojej plastyczności nadal będzie odporna na rozszerzanie się pod wpływem letnich upałów. Ewentualna konserwacja i renowacja jest prosta. Zachowa przy tym swoje właściwości. Stal nierdzewna jest także niezwykle lekka (lżejsza od hartowanego szkła, a tym bardziej od żeliwa czy betonu) W takiej sytuacji, balustrady zewnętrzne wykonane ze stali nierdzewnej świetnie nadadzą się do tego, aby nadać lekkości np. schodom czy balkonom. Nie będą powodowały uczucia ciężkości. Stal nierdzewna wykorzystywana jest z chęcią przez architektów. Chętnie wykorzystują je więc przy budowie i urządzaniu nowoczesnych domów, mieszkań i innych budynków. 

Czytaj Więcej