Jakie leki przeciwbólowe można podawać dziecku?

Jakie leki przeciwbólowe można podawać dziecku?

Zdarzają się sytuacje, w których przytulanie, głaskanie i wszelkie sposoby odwracania uwagi stają się bezskuteczne i dziecku trzeba w końcu podać lek przeciwbólowy. Dla wielu rodziców podjęcie takiej decyzji jest bardzo trudne. Wiąże się bowiem z koniecznością wyboru między wieloma dostępnymi na rynku formami leków przeciwbólowych dla dzieci.

Leki przeciwbólowe dla dzieci

Ibuprofen

Leki przeciwbólowe dla dzieci występują w dwóch postaciach: ibuprofenu albo paracetamolu. Obie substancje aktywne różnią się nie tylko ceną i smakiem (to bardzo ważne dla małych pacjentów), ale także działaniem. Do leków z ibuprofenem należy między innymi Ibufen Forte. Ma działanie centralne i obwodowe działanie przeciwzapalne. Oznacza to w praktyce, że wpłynie na pracę mózgu tak, że ten nie będzie „wiedział” o bolącym miejscu, ale zadziała również w miejscu dotkniętym bólem, hamując rozwój stanu zapalnego i bólu.

Paracetamol

Natomiast paracetamol wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwgorączkowe, wpływając na pracę odśrodkowego układu nerwowego. Kiedy więc ibuprofen, a kiedy paracetamol? Paracetamol jest najczęściej lekiem pierwszego wyboru, co znaczy, że podaje się go niemowlętom i małym dzieciom w gorączce i bólu niezależnie od ich przyczyny. Może być podawany nawet kobietom w ciąży i kobietom karmiącym. Z wiekiem, kiedy maluch ma już przynajmniej trzy miesiące, w razie stwierdzenia stanu zapalnego (na przykład w przypadku infekcji dróg oddechowych) lekarz zaleci podanie leku z ibuprofenem. Jest bezpieczny już od trzeciego miesiąca życia i ma bardziej zaawansowane działanie niż leki z paracetamolem.

Sposób podania leku

Pozostaje jeszcze kwestia sposobu podania: czopek czy syrop? Obie formy mają swoje zalety. W przypadku dzieci starszych, które mogą już zażywać leki na bazie ibuprofenu warto zdecydować się na podanie leku w formie zawiesiny. Ma przyjemny smak i dzieci chętnie ją połykają. Jeśli jednak lek należy podać niemowlęciu, bezpieczniejsze będą czopki, ponieważ zadziałają niezależnie od tego, czy dziecko będzie w stanie przełknąć lek. Nie zaleca się jednak podawania leków w formie czopków w przypadku biegunki u niemowląt. Zalegające w jelitach masy kałowe mogą bowiem wpływać niekorzystnie na wchłanianie się leku. W takich sytuacjach konieczna jest konsultacja lekarska.