Kim jest rzeczoznawca samochodowy i jak pomaga poszkodowanym?

Kim jest rzeczoznawca samochodowy i jak pomaga poszkodowanym?

Jazda samochodem niestety zawsze może łączyć się z kolizją. W takim przypadku zwykle postępuje się podobnie. Należy spisać odpowiednie oświadczenie oraz zgłosić się do ubezpieczyciela. Jedak zdarza się często tak, iż w takiej sytuacji konieczne będzie także spotkanie z rzeczoznawcą samochodowym. To właśnie od opinii rzeczoznawcy zależy dalsze postępowanie odszkodowawcze i to jak dużego odszkodowania możemy się spodziewać. Warto jest zatem wiedzieć kim jest rzeczoznawca samochodowy i jakie są jego kompetencje.

Kim jest rzeczoznawca samochodowy i co należy do jego obowiązków?

Praca rzeczoznawcy jest niezwykle ważna i istotna w całym procesie odszkodowawczym. Przede wszystkim zadaniem takiej osoby jest dokładne odtworzenie przebiegi kolizji oraz ustalenie jak duże są zniszczenia i uszkodzenia samochodu. Jak wspomniano rzeczoznawca musi także odtworzyć przebieg wydarzeń. Od konkretnych przyczyn kolizji może bowiem zależeć późniejsze odszkodowanie. Jak można się domyśleć rzeczoznawcy najczęściej realizują swoją pracę na rzecz zakładów ubezpieczeń. Jednak te nie są jedynymi klientami rzeczoznawców samochodowych. Swoje analizy i ekspertyzy wykonują oni także dla producentów samochodów, warsztatów mechanicznych, a nawet na zlecenie sądów.

Spotkanie z rzeczoznawcą

Rzeczoznawca samochodowy może oczywiście pomóc i nam. Najczęściej taka sytuacja może mieć miejsce kiedy otrzymujemy wyliczenie odszkodowania, z którym się nie zgadzam. W takim przypadku możemy zlecić rzeczoznawcy przeprowadzenie odpowiedniej ekspertyzy. Co ważne zlecają dokonanie dodatkowego kosztorysu możemy wnioskować, aby koszt jest sporządzenia został ujęty w kwocie odszkodowania. Jeśli będziemy potrzebować pomocy rzeczoznawcy samochodowego musimy się na takie spotkanie dobrze przygotować. Mowa tu o przygotowaniu wszystkich potrzebnych dokumentów, tj. prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego oraz ubezpieczenia OC. Będzie bardzo dobrze jeśli posiadać będzie się także zdjęcia wykonane na miejscu kolizji. Podczas spotkania należy dokładnie opowiedzieć rzeczoznawcy jak wyglądał przebieg zdarzenia. Im więcej faktu się przekaże tym lepiej. Kolejna ważna czynność to wskazanie wszystkich uszkodzeń auta do jakich doszło w wyniku kolizji. Ważne jest, aby zrobić to z dużą dokładnością i szczegółowością. Jeśli podczas kolizji na lakierze powstała nawet niewielka rysa to należy ją koniecznie wskazać. Wszystkie takie uszkodzenia i usterki będą miały znaczenie przy wycenie odszkodowanie przez rzeczoznawcę samochodowego.

Pomoc rzeczoznawcy nie tylko po kolizji

Warto wiedzieć, że z opinii rzeczoznawcy skorzystać można nie tylko w procesie odszkodowawczym, ale także w sytuacji kiedy dokonujemy zakupu używanego auta. Rzeczoznawca po przeprowadzeniu odpowiednich analizm może pomóc nam w określeniu prawdziwej wartości samochodu. Dzięki temu możemy mieć pewność, że nie przepłacimy za samochód i jednocześnie, że kupowane przez nas auto na pewno jest w dobrym stanie. Rzeczoznawca sprawdza bowiem stan techniczny oraz prawdziwość przebiegu auta.

Więcej informacji o pracy rzeczoznawca samochodowego uzyskasz na stronie Instytutu Rzeczoznawstwa Motoryzacyjnego – TB Ekspert.