Komu przysługuje wynajem samochodu zastępczego z OC sprawcy?

Komu przysługuje wynajem samochodu zastępczego z OC sprawcy?

Miałeś wypadek nie z Twojej winy? Przed Tobą czas czekania na naprawę samochodu. W owym czasie nie musisz przesiadać się na rower albo korzystać z komunikacji publicznej. Niezależnie od tego do jakich celów wykorzystujesz swój własny samochód, należy Ci się auto zastępcze z OC sprawcy kolizji.
Spółki ubezpieczeniowe powinny zapłacić za koszty najmu pojazdu tymczasowego w sytuacji, kiedy Twoje auto jest w warsztacie. Auto zastępcze przypada każdemu pokrzywdzonemu w przypadku albo kolizji, bez względu na to czy używał samochodu do celów zarobkowych, lub też stanowił on środek transportu w życiu codziennym.

Istotne – najem pojazdu zastępczego nie jest obowiązkiem towarzystwa ubezpieczeniowego – on zwraca jedynie wydatki używania wypożyczonego pojazdu na czas naprawy. Pokrzywdzony na swoją rękę albo za pośrednictwem podmiotów współdziałających z TU może wynająć pojazd, jakiego wartość wypożyczenia pokrywana jest wówczas z OC sprawcy. W owym miejscu należałoby także zaznaczyć, że ubezpieczyciel nie wypłaci pieniędzy na pojazd zastępczy lecz dopiero za jego praktyczny najem.

Kiedy ubezpieczyciel może odmówić pokrycia wydatków najmu samochodu zastępczego?

Gdy Twój samochód uległ wypadkowi oraz uznano winę sprawcy, możesz ubiegać się o pokrycie przez towarzystwo ubezpieczeniowe wydatków najmu samochodu zastępczego. Od owej zasady są jednakże wyjątki. W konkretnych sytuacjach ubezpieczyciel może odmówić zwrotu wydatków najmu, między innymi:

  • Fakt posiadania w rodzinie albo gospodarstwie domowym drugiego samochodu, jaki może być wykorzystywany na czas naprawy zniszczonego pojazdu. Przykładowo, gdy również mąż, jak i żona mają swój pojazd – zniszczenie jednego z nich może skutkować brakiem zgody ze strony towarzystwa na wypłatę odszkodowania za najem tymczasowego samochodu;
  • Niedzielny kierowca – to potoczne określenie dla właścicieli pojazdów, jakie wyprowadzane są z garażu przeciwnie sporadycznie, więc ich właściciel nie potrzebuje na co dzień pojazdu do poruszania się do pracy, odwożenia dzieci do szkoły, lub pozostałych celów;
  • Przyczyny zdarzenia wywołujące pewne obiekcje ubezpieczyciela – ubezpieczyciel może odmówić zapłaty zadośćuczynienia za wynajęcie samochodu zastępczego, kiedy samo zdarzenie drogowe (kraksa albo wypadek) budzi wątpliwości albo jest niejasne (brak świadków, brak wymaganych dokumentów, postępowanie wyjaśniające).

Należałoby także pamiętać, iż jeśli w efekcie przypadku zniszczone zostało auto przeciętnej albo najniższej klasy np. kilkunastoletni Opel lub Skoda – towarzystwo ubezpieczeniowe nie pokryje wydatków najmu pojazdu zastępczego klasy premium np. najnowocześniejszego typu Mercedesa. Kwota zwrotu będzie odpowiadała kosztom wypożyczenia auta tymczasowego tej samej klasy.

Źródło: http://www.ckcorp.pl/najem-bezgotowkowy-lodz.html