Krwawiące dziąsła – poznaj możliwe przyczyny

Krwawiące dziąsła – poznaj możliwe przyczyny

Krwawiące dziąsła mogą zaniepokoić każdego. Najczęściej krwawienie pojawia się podczas spożywania posiłku (zwłaszcza gryzienia twardych rzeczy) czy podczas szczotkowania zębów. Zazwyczaj w takich wypadkach krwawiące dziąsła to efekt działa mechanicznych, w związku z czym nie mamy wielkich powodów do obaw. Czasem jednak przyczyną mogą być rozwijające się choroby, takie jak chociażby parodontoza.

Krwawiące dziąsła: możliwe przyczyny

Krwawienie z dziąseł – niezależnie od przyczyny – jest zaliczane do zaburzeń krzepnięcia krwi. Jeśli systematycznie musimy radzić sobie z krwawiącymi dziąsłami, konieczne jest wybranie się do stomatologa i poinformowanie go o tym fakcie; w niektórych przypadkach warto nawet udać się w pierwszej kolejności do lekarza rodzinnego. Dlaczego? Krwawiące dziąsła mogą być wynikiem wielu schorzeń. Przykładem może być niedokrwistość. Osoby chorujące na anemię często skarżą się na zaburzenia krzepnięcia krwi, co może z kolei prowadzić chociażby do problemów z dziąsłami. Kolejnym schorzeniem, które objawia się także krwawieniem dziąseł, jest cukrzyca. Podobnie jest zresztą, jeśli w naszym organizmie jest za mało witamin; zazwyczaj krwawiące dziąsła są w takim wypadku efektem niedoboru witamin C i K. Ponadto możliwymi przyczynami krwawienia są również choroby wątroby oraz predyspozycje genetyczne.

Parodontoza: jak sobie z nią radzić?

Najczęstszą przyczyną krwawienia z dziąseł jest jednak parodontoza. To zakaźna infekcja bakteryjna, atakująca dziąsła i okalające je tkanki. Nieleczona niszczy dziąsła, a nawet może spowodować zanik kości oraz utratę zębów. Do najczęstszych przyczyn powstania parodontozy należy niewłaściwa higiena jamy ustnej, która prowadzi do nagromadzenia się kamienia nazębnego. W przypadku stwierdzenia parodontozy konieczne jest stosowanie się do zaleceń stomatologa i używanie m.in. specjalistycznej pasty do zębów. Na rynku dostępne są także pasty, które pomagają zminimalizować ryzyko wystąpienia parodontozy i innych chorób bakteryjnych jamy ustnej.