Kryształowe kieliszki robią furorę

Kryształowe kieliszki robią furorę

Od zawsze kryształy kojarzyły nam się z luksusem oraz elegancją. Każda kobieta chce posiadać przynajmniej jeden kryształowy pierścionek czy naszyjnik. W tym sezonie kryształy zagościły w przemyśle szkła. Kryształowe kieliszki są niezwykle modnym elementem każdej zastawy stołowej, o którym warto pamiętać.

Produkcja szkła kryształowego

Zanim przejdziemy do prezentacji poszczególnych kieliszków. Warto zacząć od ich wykonania. Szkło kryształowe wymaga podobnie jak tradycyjne szkło odpowiedniej obróbki technicznej. Do produkcji szkła kryształowego używa się ołowiu. Ilość ołowiu musi wynosić maks. 16 procent. Jednak znane są wyroby, które posiadają aż 80 procent ołowiu. Podczas obróbki cieplnej ołów wprowadza się do szkła w postaci tlenku ołowiu lub tetra tlenku triołowiu, co zapobiega ciemnieniu szkła. Oprócz ołowiu do szkła kryształowego dodaje się inne substancję m.in. krzemionkę lub arszenik.

Produkcja szkła kryształowego w Polsce

W Polsce możemy się pochwalić licznymi hutami zajmującymi się produkcją szkła ołowiowego. Należy wspomnieć o kilku fabrykach, które oferują szklane wyroby. Do jednych z tych fabryk należy Huta Szkła Kryształowego „Julia” w Piechowicach. Zlokalizowana w województwie dolnośląskim fabryka specjalizuje się wyłącznie w produkcji szkła kryształowego. Do znanych w województwie podkarpackim fabryk należy Huta Szkła w Krośnie. Ta fabryka produkuje nie tylko szkło kryształowe. Należy dodać, że w Krośnie istnieje wiele fabryk zajmujących się produkcja szkła, dlatego Krosno zostało nazwane „miastem szkła”.

Do czego służy szkło kryształowe?

Szkło kryształowe jest używane miedzy innymi do produkcji zastawy szklanej. Z szkła kryształowego produkuje się różnego rodzaju kieliszki do wina, koniaku czy wody. Często z szkła kryształowego produkuje się karafki oraz szklanki, a także dekoracje rzeźby, wazony, bombki itd. Produkty te odznaczają się niezwykłym wzornictwem. Do wyboru mamy szkło kryształowe matowe oraz czyste. Możemy wybrać również metodę produkcji: ręczną bądź mechaniczną. Szkło kryształowe może posiadać różne rodzaje zdobień. W metodach dekoracji szkła możemy wyróżnić m.in grawerowanie, szlifowanie, złocenie, srebrzenie czy malowanie.

Szkło kryształowe idealnie nadaje się jako prezent ślubny. Kryształowe kieliszki do wina świetnie posłużą w czasie toastu. Doskonałym prezentem na ślub są liczne zestawy kieliszków. Warto pomyśleć o zestawie kieliszków połączonych z karafką. Szczególnym fajnym prezentem jest szkło kryształowe wykonane na zamówienie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *