Na czym polega diagnostyka samochodowa?

Na czym polega diagnostyka samochodowa?

Wykonanie diagnostyki samochodowej nie jest dużym wydatkiem w budżecie rodziny. Dlatego warto, przynajmniej raz w roku, zaplanować wizytę w swoim warsztacie samochodowym w celu dokonania takiego przeglądu. Szczególnie jest to istotne dla posiadaczy samochodów co najmniej kilkuletnich. Ale również samochód stosunkowo nowy skorzysta na tego rodzaju diagnostyce. 

Kiedy zdecydować się na wykonanie diagnostyki samochodowej?

Wizyta w warsztacie samochodowym w celu wykonania diagnostyki samochodowej powinna nastąpić zawsze wtedy, gdy:

  • zaobserwowaliśmy włączanie się kontrolek na desce rozdzielczej samochodu
  • gdy po raz wtóry mieliśmy problem z uruchomieniem auta
  • gdy w trakcie jazdy czujemy, że silnik samochodu traci swą moc
  • gdy zaobserwujemy w aucie większe spalanie

Na czym polega diagnostyka samochodowa?

Diagnostyka samochodowa to nic innego jak diagnostyka komputerowa. Nowoczesne samochody wyposaża się w komputery pokładowe o wbudowanych układach diagnostycznych. Oznacza to, że nasz samochód w trakcie wizyty w warsztacie zostaje podłączony do testera, czyli laptopu posiadającego specjalny program diagnostyczny. Tester poszukuje tzw. kodów błędów czyli informacji, które wskażą przekroczenia dopuszczalnych parametrów dla wszystkich podzespołów. Informacje te zbiera się poprzez porównanie aktualnych danych wskazanych przez komputer pokładowy auta z danymi wyjściowymi producenta samochodu. Wyszczególnione kody błędów wskazują kolejne usterki w samochodzie.

Co podlega diagnostyce samochodowej?

Najważniejszą zaletą diagnostyki samochodowej jest dostarczenie informacji o usterkach bez rozbierania auta na części. Dopiero wtedy, gdy taka informacja zostaje wygenerowana przez komputer do pracy mogą przystąpić elektromechanicy.

Diagnostyka samochodowa sprawdza wszystkie układy: hamulcowy, kierowniczy, ABS, poduszki powietrzne, silnik, zawieszenie, etc. Koniecznie na usługę diagnostyki samochodowej trzeba się zdecydować, gdy zaobserwujemy czy usłyszymy np. stukanie w kołach, nadmiar luzu w kierownicy, różne dźwięki przy hamowaniu. Badanie to pozwala na ogromną oszczędność czasu a przede wszystkim umożliwia celowe działania naprawcze, bez szukania po omacku przyczyn usterek. Warto pamiętać, że obowiązkowe coroczne przeglądy są dość pobieżne i tak naprawdę często powierzchowne, nastawione na rezultat. Dlatego nawet poza tym systemem warto raz w roku zdecydować się na taką formę przeglądu auta, która określa stan samochodu w stosunku do swojego pierwotnego ustawienia. Może to okazać się szczególnie korzystne choćby w przypadku zamiaru dalszej odsprzedaży auta.