Nauka gry na keyboardzie – od czego zacząć?

Nauka gry na keyboardzie - od czego zacząć?

Keyboard to instrument muzyczny z grupy klawiszowych, który umożliwia wykonywanie utworu przy pomocy zaprogramowanego akompaniatora.

Chętnych do nauki gry jest coraz więcej. Należy jednak pamiętać, żeby początki bywają trudne. Nie należy jednak łatwo się zniechęcać. Dzięki samozaparciu i wytrwałości, można osiągnąć każdy cel i stać się wirtuozem keyboardu.

Zapoznanie się z nutami

Ucząc się gry na keybordzie należy w pierwszej kolejności zrobić zapoznanie z nutami na pięciolinii oraz ich rozkładem na klawiszach. Osobom dopiero rozpoczynającym przygodę z tym instrumentem na samym początku wystarczy ich układ w kluczu wiolinowym. Z biegiem nauki uczniowie poznają również klucz basowy. Jego znajomość jest niezbędna dla wszystkich, którzy kiedyś chcieliby grać na keyboardzie, ponieważ tą właśnie metodą zapisywane są nuty dolnych klawiszy. W większości przypadków do ich wydobycia używa się lewej ręki.

Lekcje z profesjonalistą

Osoby, które myślą o nauce gry na keyboardzie powinny skorzystać z pomocy profesjonalnego nauczyciela. Warto się do niego udać już z przyswojoną wiedzą na temat nut. Ilość lekcji, których potrzebują osoby dorosłe zależy od ich samozaparcia i chęci do nauki. Tym, którzy sami potrafią zmusić się do doskonalenia swoich umiejętności spotkanie z nauczycielem nie będzie potrzebne częściej niż jeden raz na okres dwóch tygodni.

Inaczej sytuacja ma się w przypadku dzieci. Tu profesjonalna pomoc przyda się przynajmniej raz w tygodniu. Ważne jest jednak, aby nie ograniczać się jedynie do lekcji z nauczycielem, ale także samodzielne ćwiczyło w zaciszu swojego domu. Jeżeli dziecko nie ma takiej możliwości powinno zwiększyć intensywność odbywanych zajęć do dwóch tygodniowo.

Jedność gry ręki lewej i prawej

Osoba ucząca się, która zdobyła niezbędną wiedzę na temat nut może przejść do kolejnego etapu. Aby publiczność dobrze bawiła się przy utworach granych na keyboardzie należy połączyć w jedność grę ręki lewej i prawej. Na pierwszy rzut oka może wydawać się to banalnie proste. Jednak wcale nie jest. Z pewnością potwierdziliby to wszyscy, którzy mają doświadczenie z tym instrumentem. Jedną z zalecanych metod nauki jest granie każdą z rąk oddzielnie. Dopiero później można przejść do etapu próby połączenia ich brzmienia w całość.

Warstwa muzyczna

Gdy uczeń przepracuje już poprzednie etapy może przejść do ćwiczenia umiejętności muzycznych. Każdy dobrze zagrany utwór na keyboardzie powinien odznaczać się dynamiką brzmienia, w odpowiedni sposób być wyartykułowany, posiadać swój styl oraz być zinterpretowany przez jego wykonawce.