O czym należy pamiętać podczas samodzielnego prowadzenia KPiR?

Prowadzenie KPiR

Zakładając własną działalność gospodarczą musimy pamiętać, aby systematycznie prowadzić podatkowa księgę przychodów i rozchodów. Jest to dokument finansowy, na podstawie którego prowadzi się ewidencję kosztów oraz dochodów firmy. Dzięki temu dokumentowi oblicza się wysokość podatku, który ma być zapłacony oraz na bieżąco śledzi się kondycję i sytuacje danej firmy.

O czym należy pamiętać podczas samodzielnego prowadzenia KPiR?

Przede wszystkim podatkową księgę przychodów i rozchodów powinniśmy założyć w dniu rozpoczęcia swej działalności. Po zakończeniu bieżącego roku następną księgę otwieramy z dniem 1 stycznia, a starą kończymy ostatniego dnia grudnia.

Jeśli prowadzimy księgi w programie elektronicznym, czyli za pomocą internetu to każdego miesiąca musimy wydrukować całe zestawienie z poprzedniego miesiąca. Termin, do którego musimy wydrukować księgi przypada nie później niż do 20 dnia następnego miesiąca. Księgi mogą być zarówno prowadzone w formie papierowej, jak również w formie elektronicznej i nie ma tutaj żadnego obowiązku, który jest nałożony przez ustawodawcę.

Natomiast co jest ważne to to, aby księga była prowadzona w sposób zorganizowany w odpowiedniej formie tabeli. Każda kolumna tabeli musi być odpowiednio nazwana. Używając odpowiedniego programu w formie elektronicznej mamy najczęściej już wypełnione i gotowe tabele, które tylko wypełniamy odpowiednimi danymi naszej firmy. Dodatkową zaletą programów elektronicznych jest to, że mogą one nam automatycznie zsumować wszystkie pola i wyliczać podatek, który musimy odprowadzić do Urzędu Skarbowego.

Jeżeli natomiast postanowimy prowadzić księgi w formie papierowej, to możemy je sporządzić samodzielnie, ale zdecydowanie lepiej jest zakupić gotowe formularze, które wystarczy tylko wypełniać w odpowiednie rubryki, dzięki czemu oszczędzimy wiele godzin.

Gdzie przechowywać księgi KPiR?

Główne miejsce przechowywania ksiąg przychodów i rozchodów firmy jest miejscem, w którym wykonywana jest zarejestrowania działalności. Jednak nie zawsze tak bywa, ponieważ często wielu przedsiębiorców chcę zaoszczędzić czas, który musieliby poświęcić na prowadzenie księgowości i w tym celu zlecają te czynności do odpowiedniego biura rachunkowego. W takiej sytuacji musimy powiadomić odpowiedni urząd skarbowy, do którego jesteśmy przydzieleni, iż nasze księgi firmowe znajdują się w siedzibie firmy biura rachunkowego.

Prowadzenie księgi przychodów i rozchodów nie jest procesem trudnym, ale często bywa czasochłonne, gdy posiadamy w ciągu miesiąca wiele transakcji. Dlatego, jeżeli chcemy zająć się rozwojem firmy, to warto czynności wypełniania ksiąg przychodów i rozchodów zlecić biuru rachunkowemu.

Biura rachunkowe prowadzące KPIR:

 • Biuro rachunkowe Rosco Tax
  Adres: ul. Pod Dębami 1/2, 30-389 Kraków,
  Telefon: 12 257 10 70
  E-mail: biuro@roscotax.pl
  Sprawdź ofertę biura rachunkowego Rosco Tax
 • Biuro Rachunkowe Kraków – SPECTRUM
  Adres: Osiedle Złotego Wieku 94, 30-001 Kraków
  Telefon: 12 647 00 37
  E-mail: spectrum@spectrumrachunkowe.pl
 • Biuro Rachunkowe Anna Smaluch
  Adres: 54, osiedle 2 Pułku Lotniczego 10, 31-867 Kraków
  Telefon: +48 509 230 333
  E-mail: biuro@aniafinanse.pl
 • Biuro Rachunkowe KRAKUS
  Adres: Spytka z Melsztyna 7, 30-001 Kraków
  Telefon: 12 421 26 33
  E-mail: info@biurokrakus.pl