Poradnik: Co zrobić z książkami, których chcemy się pozbyć?

Poradnik: Co zrobić z książkami, których chcemy się pozbyć?

Są domy, w których sporo się czyta i kupuje książek. W końcu jednak kończy się miejsce, a nawyk czytania i chęć kupowania nowych tytułów nie maleje. Co wtedy zrobić?

Po pierwsze: przesegregować tytuły

W pierwszej kolejności należy wybrać, które książki bezwzględnie zostają w domu; każdy ma bowiem swoje ulubione tytuły, do których lubi wracać. Pozostałe można przeznaczyć do sprzedaży, wymiany lub oddania.

Sprzedaż

Oceniając stan książek oraz ich wartość rynkową – w tym pomoże Internet – można spróbować książki sprzedać:

  1. Przez Internet – w tym wypadku warto skorzystać z serwisów ogłoszeniowych, odpowiednich grup w mediach społecznościowych, platformy sprzedażowo – aukcyjnej lub korzystając ze strony, za pośrednictwem których można sprzedawać przede wszystkim lub głównie książki.
  2. Pisząc ogłoszenia tradycyjne i rozwieszając w najbliższej okolicy lub proponując kupno rodzinie i znajomym.
  3. Do antykwariatów – te często, w przypadku wielu książek, które chce tu sprzedać klient, na początku proszą o sporządzenie listy książek do sprzedaży. W ten sposób właściciele antykwariatu ma możliwość zorientowania się, które tytuły mają szansę się sprzedać. Tu trzeba mieć jednak świadomość, że antykwariat zapłaci dość małą sumę, jako że sam musi zarobić..
  4. Skorzystanie ze skupu książek – to dosyć wygodna opcja. Wiele skupów zgadza się odebrać wszelkie tytuły, może z małymi wyjątkami; często proponują nawet, że ich pracownicy przyjadą do domu sprzedającego i zabiorą książki własnym transportem. Wycena często także następuje w domu klienta, a pieniądze za sprzedane do skupu tytuły otrzymuje się w gotówce. Co więcej, wiele skupów przyjmuje też książki starsze, wydane nawet przed kilkudziesięciu laty, a których nie chce żaden antykwariat.

Kliknij Tutaj i sprawdź ofertę warszawskiego skupu książek – Amicus.
WAŻNE! Nie wyceniamy książek online! Zlecenia realizujemy na terenie Warszawy i bliskich okolic.

Wymiana

Jeśli nie da się sprzedać, można spróbować wymienić książki na inne. I znowu – warto najpierw rozpytać rodzinę i znajomych, czy ktoś reflektowałby na taką wymianę. Jeśli ta drogą nie znajdzie się chętnych, znów z pomocą przychodzi Internet – serwisy ogłoszeniowe i grupy np. na Facebooku. W ten sposób można często zdobyć bardzo ciekawe dla siebie tytuły bez ponoszenia kosztów. Wiadomo też, że książki, które się oddało, faktycznie trafiły do rąk zainteresowanej osoby.

Książki można też oddać za darmo

  • do bibliotek
  • jeśli biblioteka nie chce ich przyjąć – co się często niestety zdarza – można pozostawić książki przed biblioteką, na jakiejś półce lub w kartonie z napisem: “do wzięcia za darmo”. Czytelnicy przychodzący do biblioteki na pewno zainteresują się taką możliwością.
  • do bibliotek przyszpitalnych, domów dziecka, domów pomocy społecznej.
  • pozostawić w coraz częściej powstających do tego celu miejscach publicznych, działających trochę jak punkt wymiany, a trochę jak miejsce skąd po prostu .można zabrać ciekawy tytuł lub pozostawić już niepotrzebny.