Remont i frezowanie kominów krok po kroku

Remont i frezowanie kominów krok po kroku

Komin może wymagać remontu z dwóch powodów. Należą do nich słaby stan technologiczny ścian kominowych i chęć wymiany paliwa opałowego. Gdy komin uległ uszkodzeniu na jego ścianach pojawiają się cechy, jakie powinny zachęcić nas do jak najszybszego remontu. Są to przede wszystkim czarno-brunatne plamy oraz następujące spękania tynku. Zignorowanie tychże sygnałów może wykazać się groźne dla życia ludzkiego oraz wywołać ryzyko pożarowe.

Frezowanie kominów – jak wykonać?

Frezowanie robione jest w celu naprawy przepuszczalności kominów. Niewielka jakość produktów opałowych oraz ich zabrudzenia powodują, iż obniżony jest ciąg w kominku, co oddziałuje na zabezpieczenie osób będących w obiektach. W takim wypadku niezwykle istotne jest wyczyszczenie kanałów. Charakteryzuje się dwie techniki frezowania kominów. Jedna spośród nich robiona jest na sucho, inna na mokro. W wypadku pierwszej spośród nich prace wykonywane są od góry kominka z zastosowaniem profesjonalnego aparatu, jaki doskonale nadaje do wyeliminowania zabrudzeń. Druga forma, na mokro, niezwykle niejednokrotnie określana jest metodą diamentową. Tymże, co ją charakteryzuje, jest możliwość zrobienia frezowania zarówno od góry, jak również od spodu.

Remont komina krok po kroku

Zanim przystąpimy do remontowania komina, powinniśmy określić jego skalę. Musimy dokładnie obejrzeć cały komin i sprawdzić, jakie części komina muszą być naprawione. Następnie musimy ustalić, czy prace te możemy zrobić samodzielnie, czy też będziemy potrzebować pomocy fachowca.

1. Czyszczenie komina

Zanim przystąpimy do robienia jakichkolwiek prac remontowych, koniecznie musimy wyczyścić komin. Trzeba usunąć wszelkie zabrudzenia, jakie znajdują się we wlocie kominowym. Można zrobić to samodzielnie, jednak ze względu na bezpieczeństwo, warto skorzystać z pomocy kominiarza.

2. Sprawdzenie szczelności przewodu kominowego

To krok drugi, którego nie możemy pominąć. Bez problemu zrobimy to sami, dzięki czemu uda nam się troch zaoszczędzić. Szczelność przewodu kominowego sprawdzamy delikatnie paląc w piecu i przy tym musimy przykryć palenisko wilgotnymi gałązkami.

3.  Wyodrębnienie uszkodzeń i rozpoczęcie napraw

Kiedy już uda nam się oczyścić komin i sprawdzić jaki jego szczelność, musimy znowu sprawdzić jak duże są to uszkodzenia.

4. Naprawa elementów kominowych wyrastających ponad dach

Ponad dach mogą występować różne elementy, które mogą błyskawicznie zostać uszkodzone. Jeżeli zobaczymy, że górne części komina wymagają naprawy, to koniecznie musimy się za to zabrać.

5Próba końcowa

To ostatni krok, który jest konieczny, kiedy już skończymy naprawiać komin. Próbę końcową trzeba przeprowadzić, kiedy już wyschną wszystkie preparaty, jakie zastosowaliśmy do remontowania komina.

Więcej o remontach kominów dowiesz się z firmowej strony Bud-Prajs, która remontami kominów zajmuje się zawodowo i posiada odpowiednią wiedzę oraz doświadczenie w pracach tego typu.