Skład kosmetyków do ciała- czego szukać, czego unikać?

Skład kosmetyków do ciała- czego szukać, czego unikać?

Skład niektórych kosmetyków do ciała nie zawsze zachwyca, ponieważ znajdują się tam substancje, które mogą, ale nie muszą powodować podrażnienia lub uczulenia. Coraz więcej osób poszukuje kosmetyków naturalnych, niezawierających szkodliwych substancji. Jak znaleźć najlepsze produkty kosmetyczne?

Jak czytać i interpretować skład kosmetyków do ciała?

Substancje, które są umieszczone na pierwszym miejscu w składzie, mają największą zawartość w kosmetyku, w porównaniu do tych składników, które są umieszczone na końcu listy. Jeśli więc zależy nam na dużej zawartości składników aktywnych w kosmetykach, trzeba zwrócić uwagę, aby znajdowały się one na początku listy. Jeśli zaś chcemy, aby krem miał dużą zawartość wyciągów roślinnych, trzeba szukać nazw ze słowem „extract”, wymienionym bliżej początku, a nie końca listy.

Warto wiedzieć, że im krótszy skład kosmetyku, tym lepiej. Jeśli skład kosmetyku zajmuje kilkanaście linijek, lepiej poszukać czegoś innego. Są oczywiście wyjątki od tej reguły, ale najczęściej w takich kosmetykach dominują nie składniki naturalne, lecz wypełniacze lub konserwanty.

Im dłuższy okres ważności kosmetyku od jego otwarcia, tym zwykle ma więcej konserwantów w składzie. Jednak konserwanty są potrzebne, aby przedłużyć trwałość produktu. Bez nich krem nadawałby się do użycia tylko co najwyżej kilka dni od pierwszego otwarcia.

Jak wybrać dobry balsam lub inny kosmetyk do ciała?

Dobry balsam do ciała to taki, którego bazą są oleje i masła roślinne, występujące od samego początku składu. Powinien zawierać też ekstrakty roślinne, olejki eteryczne i naturalne substancje łagodzące, takie jak np. d-panthenol, czy allantoina oraz witaminy i łagodne substancje konserwujące. Warto sięgać po balsamy zawierające ekstrakty z lawendy, malwy, hibiskusa, rumianku, nagietka i dziurawca, ekstrakt z żurawiny, aloesu lub grapefruita. Obok nich w balsamach do ciała mogą pojawiać się też ekstrakty z takich naturalnych składników, jak na przykład zielona herbata, kawa oraz miód i wosk pszczeli. Wśród aktywnych substancji nawilżających popularne są gliceryna roślinna, kwas hialuronowy i mocznik.

Dodatek olejków eterycznych sprawia, że balsam nie tylko ładnie pachnie, ale także pozytywnie wpływa na skórę. Olejki mogą działać przeciwzapalnie, antybakteryjnie, antyseptycznie, rozgrzewająco, wzmacniać naczynia krwionośne, czy wspomagać gojenie się stanów zapalnych. Ostatnią, bardzo ważną funkcją olejków eterycznych w balsamach do ciała jest to, że pełnią one funkcję naturalnych konserwantów i chronią kosmetyk przed zepsuciem.

Jakie substancje zawarte w kosmetykach do ciała mogą szkodzić?

Substancji zawartych w kosmetykach, które mogą szkodzić zdrowiu, jest wiele i nie sposób jest wymienić i przeanalizować je wszystkie. Na pewno niewskazane są substancje takie jak: trietanolamina (TEA), poliakrylamid, SLS, SLES, czy parabeny. Trietanolamina i polikrylamid mogą działać rakotwórczo, natomiast SLS i SLES to bardzo silne detergenty, które silnie wysuszają i wywołują uczucie ściągnięcia. Mogą również powodować reakcje alergiczne. Parabeny są to bardzo popularne konserwanty, które mają za zadanie wydłużyć trwałość kosmetyku, lecz lepiej ograniczyć ich użycie.