Skuteczne sposoby na ból głowy

Skuteczne sposoby na ból głowy

Ból głowy może dopaść każdego z nas w najmniej oczekiwanym momencie. Często lekceważymy go, wykonując w dalszym ciągu nasze obowiązki, jednak czasem staje się on na tyle uciążliwy, że utrudnia nam normalne funkcjonowanie. Zanim sięgniemy po leki przeciwbólowe warto spróbować domowych sposobów.

Przyczyny bólu głowy

Przyczynami bólu głowy może być wiele czynników. Może być to na przykład silny stres, który towarzyszy nam przez dłuższy okres czasu. Częstą przyczyną bólu głowy są nagłe zmiany ciśnienia atmosferycznego. Osoby wrażliwe na takie czynniki mogą w sytuacji nagłego podwyższenia lub spadku ciśnienia odczuwać ból. Przyczyny mogą być również tak błahe jak na przykład przebywanie przez dłuższy czas w dusznym, zamkniętym pomieszczeniu czy też zmiany pogody. Nawet tak pozornie niegroźne czynniki mogą spowodować uciążliwy i trudny do pokonania ból głowy.

Domowe sposoby na ból głowy

W pierwszej kolejności zawsze powinniśmy sięgać po naturalne metody zwalczania bólu. Stosowanie leków jest ostatecznością, choć często nieuniknioną. Po pierwsze, kiedy dokucza nam uciążliwy ból głowy, w miarę możliwości przerwijmy choć na chwilę wykonywane przez nas obowiązki. Usiądźmy przez moment w ciszy i zrelaksujmy się. Takie zwolnienie tempa na choćby parę minut może mieć zbawienny wpływ na nasze samopoczucie. Jeśli mamy taką możliwość, wyjdźmy na spacer. Świeże powietrze spowoduje dotlenienie naszego mózgu, dzięki czemu jest szansa, że ból ustanie, a my powrócimy do pracy z nową energią i czystym umysłem. Dobrym rozwiązaniem jest również wzięcie ciepłej kąpieli. Jeśli do tego zapalimy jeszcze aromatyczne świece i przez chwilę powdychamy ich zapach sukces mamy prawie gwarantowany. Jeżeli takie sposoby na dany moment nie wchodzą w grę, możemy spróbować wykonać samodzielnie masaż głowy. Powinniśmy go wykonywać trzema palcami – wskazującym, środkowym oraz serdecznym. Pomocne w zwalczaniu bólu głowy może być również wypicie większej ilości wody. Postarajmy się w ciągu około jednej godziny małymi łykami wypić około jednego litra wody. Najlepiej, jeśli woda będzie w chłodnej temperaturze.

Środki przeciwbólowe

Kiedy domowe, naturalne sposoby na ból głowy nie dają upragnionego rezultatu, należy zastosować lek przeciwbólowy dostępny w aptece bez recepty. Wśród takich leków wyróżnić można takie środki jak Ibuprom, Apap czy Nurofen. Jeśli jednak ból głowy utrzymuje się przez okres dłuższy niż 3-4 dni, należy zasięgnąć porady lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *