Ślubne kieliszki – Czy trzaskać?

Ślubne kieliszki - Czy trzaskać?

Wyrzucenie przez prawe ramię kieliszków wódki ma zapewnić szczęście państwu młodym. Ilość rozbitych kawałków zwiastuje rzekomo to, ile wspólnie spędzonych lat czeka na nowożeńców. Taka jest tradycja ale zwyczajów towarzyszących uroczystościom zaślubin i zabawom weselnym jest więcej. Mimo tego, młodzi coraz częściej decydują się na rezygnację z części z nich (z różnych powodów) lub zastąpienie ich innymi. Korzystają z trendów zachodnich lub realizują własne, unikatowe wyobrażenia tego dnia. Wśród wielu pytań i rozterek, przed narzeczeństwem znajduje się to, które dotyczy zwyczaju rozbijania kieliszków.

Jaki kieliszek wybrać do rozbicia? Jak zorganizować ten moment aby był efektowny i bezpieczny? Czy w ogóle wprowadzać element rzucania kieliszkiem? Wiele czynników wpływa na podejmowane przez młodych decyzje. Mogą to być doświadczenia, uprzedzenia, przekonania lub zwykła niechęć. Zdarza się, że działania pary, decyzje są determinowane zdaniem i opinią najbliższych rodzin i dalszych gości. Oczekiwania zaproszonych prezentowane są zazwyczaj przed dniem zaślubin, ale może się zdarzyć, że ktoś zwróci na to uwagę przy wszystkich gościach -podczas wchodzenia na salę weselną. Jak poradzić sobie z rozwiązaniem tego problemu?

Decyzja o tym czy trzaskać kieliszkami ślubnymi – podobnie do innych decyzji dotyczących tego dnia – powinna być wynikiem dyskusji i porozumienia samych młodych. Wchodząc we wspólne życie powinni działać razem, uczyć się rozmów i dochodzić do konsensusów. Dzień zawarcia związku małżeńskiego to ich dzień! Wszystko powinno być więc zorganizowane tak, aby zapewnić im poczucie komfortu i pozwolić na skupienie jedynie na pozytywnych emocjach.

Coraz częściej młodzi decydują się na wesela bezalkoholowe. To niejednokrotnie pozostaje niezrozumiane przez gości. Czy w takim przypadku zasadnym byłoby wprowadzanie elementu rzucania kieliszkiem? Powinniśmy bowiem pamiętać o tym, iż uprzednio młodzi ów kieliszek opróżniają z wódki. Zdarza się, że mimo postanowień dotyczących braku alkoholu na stołach, narzeczeni planują symboliczną lampkę szampana, którą częstują gości podczas powitania w sali weselnej. Wówczas istnieje możliwość rozbicia kieliszków po wypitym szampanie. 

Obawa o bezpieczeństwo gości staje się jednym z determinantów o rezygnacji z wprowadzenia tego elementu. Bywa, że kieliszki rozbija się przed kimś, co może wystraszyć gościa. Zestresowani młodzi boją się również o to, że towarzyszące tego dnia emocje spowodują niezamierzony kierunek lotu szkła. 

Na pewno w przypadku innych atrakcji, które są zaplanowane na wejście warto rozważyć rezygnację z rzucanych kieliszków. „Co za dużo to niezdrowo!” Przesyt już na wejściu może wywołać efekt odwrotny do zamierzonego i zamiast zabawić gości – znudzi ich. 

Jeśli decyzja pada na wprowadzenie elementu rzucania kieliszkiem, warto zwrócić uwagę na rodzaj szkła. Dobrze dobrać taki, który rozbije się na drobne kawałeczki i nie zrani nikogo, kto przez przypadek mógłby na niego nadepnąć. Poza tym prognozowane szczęście będzie większe i dłuższe! Wszak duża ilość rozbitych kawałków -zgodnie z przesądem- symbolizuje większą pomyślność!