TOP 3 skuteczne sposoby na czyszczenie tapicerki. Poradnik

TOP 3 skuteczne sposoby na czyszczenie tapicerki. Poradnik

Brudne kanapy spędzają sen z powiek niejednej pani domu, a naprawdę niewiele trzeba, by na tapicerowanych powierzchniach pojawiły się nieestetyczne smugi i paskudne plamy. Sprawy nie ułatwia fakt, że sami podjadaliśmy i piliśmy kawę lub wino, siedząc w ulubionym fotelu, co zapewne nie raz skończyło się małą, brudną katastrofą. Posiadanie zwierząt także nie wpływa korzystnie na utrzymanie mebli wypoczynkowych w czystości, Ślady łapek i tumany sierści to codzienność właścicieli włochatych pupili. Jest jednak kilka dobrych i sprawdzonych sposobów na wyczyszczenie tapicerki meblowej bez pomocy profesjonalnej ekipy.

Domowe sposoby na świeże plamy

Jeśli na naszej kochanej sofie pojawiły się plamy najlepiej usunąć je, póki są świeże. Gdy brud zaschnie, będzie dużo trudniejszy do zwalczenia. Trzymając rękę na pulsie, sięgnijmy po proste domowe sposoby. Z plamami powierzchniowymi powinien sobie poradzić pierwszy lepszy spieniony detergent. Może to być płyn do naczyń, szampon lub żel do kąpieli. Przygotujmy pianę z danego środka czyszczącego i nałóżmy ją na zabrudzenie. Problematyczne miejsce wyszorujmy miękką szczoteczką. Pamiętajmy, by nie dopuścić do nadmiernego zmoczenia kanapy, gdyż mogą w tym miejscu powstać nieestetyczne zacieki. Sól oraz soda oczyszczona poradzą sobie świetnie z małymi, brzydko pachnącymi wpadkami naszych zwierząt. Ślady z tłuszczu dodatkowo potraktujmy mąką ziemniaczaną, która doskonale zaabsorbuje niepożądaną substancję.

Roztwory wodne jako remedium na brudną sofę

Chcąc doprowadzić cały tapicerowany mebel do ładu najlepiej ponownie sięgnąć po domowe sposoby odpowiednio dostosowane do rodzaju tkaniny. Bawełniane oraz sztuczne materiały doczyścimy za pomocą wody wymieszanej z kwaskiem cytrynowy lub sodą oczyszczoną. Taką miksturę nakładamy równomiernie na powierzchnię. Pamiętajmy jednak, by przed tym zabiegiem dokładnie odkurzyć mebel. Z aksamitem oraz welurem poradzi sobie roztwór wodny z amoniakiem, który aplikujemy w ten sam sposób co w przypadku obić bawełnianych. Po zabiegu pielęgnacyjnym włochate tkaniny musimy wyczesać delikatną szczotką, by uniknąć posklejanych kłaczków.

Jeśli chemia to tylko według wskazań producenta

Nie ufając starym, domowym metodom, sięgnijmy po specjalistyczne środkiem do czyszczenia obić meblowych. Na rynku znajdziemy wiele preparatów przeznaczonych do różnego rodzaju materiałów. Pamiętajmy jednak, by przed użyciem płynu kupionego w sklepie wykonać próbę w niewidocznym miejscu. W ten sposób sprawdzimy, czy nasz mebel przetrwa czyszczenie w niezmienionym stanie. Środki czyszczące zawsze stosujmy według wskazań producenta.

Powyższe sposoby pomogą bez problemu zadbać o czystość naszych kanap, sof oraz foteli. Niezależnie od tego, którą metodę wybierzemy, starajmy się usuwać zabrudzenia na bieżąco, by uniknąć uporczywego brudu i kosztownej wymiany tapicerki. Jeżeli jednak twoje meble będą potrzebować profesjonalnej pomocy sprawdź tą ofertę – pranie w dzielnicy Wilanów.