TOP 4 najpiękniejszych kustodii

TOP 4 najpiękniejszych kustodii

Kustodia to skromne naczynie liturgiczne w niewielkich rozmiarach, które jednak posiada ogromne znaczenie kultowe – służy do przechowywania hostii konsekrowanej w tabernakulum. Kustodia ma najczęściej kształt ozdobnej puszki z drzwiczkami, często umieszczonej na nóżce. W środku znajduje się mocowanie melchizedeka – uchwytu w kształcie półksiężyca, który bezpośrednio podtrzymuje hostię. Prezentujemy cztery najpiękniejsze kustodie, które w każdej świątyni będą stanowić godną oprawę Najświętszego Sakramentu.

Kustodia I

Złocona kustodia z barankiem charakteryzuje się doskonałymi proporcjami oraz szlachetną prostotą. Jej klasyczny kształt ma charakter uniwersalny – puszka umieszczona jest na niewielkiej nóżce i zwieńczona ozdobnym krzyżykiem. Na gładkiej powierzchni kustodii umieszczono symbol Chrystusa Zmartwychwstałego – stylizowanego baranka z chorągiewką w kolorze srebrnym. Naczynie ma wysokość 21 cm i jest pokryte 24-karatowym złotem wysokiej próby, a wszystkie jego detale wykonane są z niezwykłą precyzją i starannością.

Kustodia II

Pozłacana kustodia – naczynie do przechowywania hostii – ozdobiona jest stylizowanym monogramem Chrystusa IHS. Puszka umocowana jest na stabilnej, masywnej nóżce o prostym kształcie. Całość wieńczy wpisany w koło krzyżyk równoramienny. Kustodię wykonano z mosiądzu, pokrytego 24-karatowym złotem. Staranność wykonania i dbałość o wykończenia decydują o wysokiej jakości naczynia. Dzięki regulowanej prowadnicy, kustodia jest uniwersalna i może służyć do przechowywania większości melchizedeków w różnych rozmiarach – zarówno tych zabytkowych, jak i współczesnych.

Kustodia III

Przepiękna kustodia neogotycka o strzelistej sylwetce nawiązuje swoją formą do architektury – ma kształt domku, z wytłoczonymi elementami charakterystycznymi dla sztuki gotyckiej. Bogato zdobiona podstawa ozdobiona jest symbolicznymi wyobrażeniami czterech Ewangelistów – wizerunki lwa, byka, anioła i orła wyeksponowano na srebrnym tle. Na szybce wygrawerowano litery IHS. Regulowana prowadnica umożliwia umieszczenie w naczyniu różnej wielkości melchizedeków. Kustodia, z uwagi na unikalny kształt oraz wysokość 29 cm, będzie bardzo okazale prezentować się w tabernakulum podczas adoracji.

Kustodia IV

Pozłacana kustodia z mosiądzu na bogato zdobionej nóżce charakteryzuje się nowoczesną, zaskakującą formą. Puszka posiada lekko wypukłą szybkę, otoczoną subtelnym, dekoracyjnym ornamentem z drobnymi kuleczkami. Wieńczy ją stylizowany krzyż, również delikatnie zdobiony. Nóżka wsparta na prostej podstawie ma nietypowy, fantazyjny kształt – jest wąska na dole oraz rozszerza się ku górze. Umieszczone na niej nieregularne rzeźbienia kojarzą się z wznoszącym się ku górze płomieniami mistycznego ognia. Kustodia nie zawiera melchizedeka, a jej rozmiary to 24 na 11 cm.