TOP 4 najpiękniejszych kustodii

TOP 4 najpiękniejszych kustodii

Kustodia to skromne naczynie liturgiczne w niewielkich rozmiarach, które jednak posiada ogromne znaczenie kultowe – służy do przechowywania hostii konsekrowanej w tabernakulum. Kustodia ma najczęściej kształt ozdobnej puszki z drzwiczkami, często umieszczonej na nóżce. W środku znajduje się mocowanie melchizedeka – uchwytu w kształcie półksiężyca, który bezpośrednio podtrzymuje hostię. Prezentujemy cztery najpiękniejsze kustodie, które w każdej świątyni będą stanowić godną oprawę Najświętszego Sakramentu.

Kustodia I

Złocona kustodia z barankiem charakteryzuje się doskonałymi proporcjami oraz szlachetną prostotą. Jej klasyczny kształt ma charakter uniwersalny – puszka umieszczona jest na niewielkiej nóżce i zwieńczona ozdobnym krzyżykiem. Na gładkiej powierzchni kustodii umieszczono symbol Chrystusa Zmartwychwstałego – stylizowanego baranka z chorągiewką w kolorze srebrnym. Naczynie ma wysokość 21 cm i jest pokryte 24-karatowym złotem wysokiej próby, a wszystkie jego detale wykonane są z niezwykłą precyzją i starannością.

Kustodia II

Pozłacana kustodia – naczynie do przechowywania hostii – ozdobiona jest stylizowanym monogramem Chrystusa IHS. Puszka umocowana jest na stabilnej, masywnej nóżce o prostym kształcie. Całość wieńczy wpisany w koło krzyżyk równoramienny. Kustodię wykonano z mosiądzu, pokrytego 24-karatowym złotem. Staranność wykonania i dbałość o wykończenia decydują o wysokiej jakości naczynia. Dzięki regulowanej prowadnicy, kustodia jest uniwersalna i może służyć do przechowywania większości melchizedeków w różnych rozmiarach – zarówno tych zabytkowych, jak i współczesnych.

Kustodia III

Przepiękna kustodia neogotycka o strzelistej sylwetce nawiązuje swoją formą do architektury – ma kształt domku, z wytłoczonymi elementami charakterystycznymi dla sztuki gotyckiej. Bogato zdobiona podstawa ozdobiona jest symbolicznymi wyobrażeniami czterech Ewangelistów – wizerunki lwa, byka, anioła i orła wyeksponowano na srebrnym tle. Na szybce wygrawerowano litery IHS. Regulowana prowadnica umożliwia umieszczenie w naczyniu różnej wielkości melchizedeków. Kustodia, z uwagi na unikalny kształt oraz wysokość 29 cm, będzie bardzo okazale prezentować się w tabernakulum podczas adoracji.

Kustodia IV

Pozłacana kustodia z mosiądzu na bogato zdobionej nóżce charakteryzuje się nowoczesną, zaskakującą formą. Puszka posiada lekko wypukłą szybkę, otoczoną subtelnym, dekoracyjnym ornamentem z drobnymi kuleczkami. Wieńczy ją stylizowany krzyż, również delikatnie zdobiony. Nóżka wsparta na prostej podstawie ma nietypowy, fantazyjny kształt – jest wąska na dole oraz rozszerza się ku górze. Umieszczone na niej nieregularne rzeźbienia kojarzą się z wznoszącym się ku górze płomieniami mistycznego ognia. Kustodia nie zawiera melchizedeka, a jej rozmiary to 24 na 11 cm.

Więcej przepięknych kustodii możesz oglądnąć na stronie www.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *