Transport samochodu na lawecie – co warto o tym wiedzieć?

Transport samochodu na lawecie – co warto o tym wiedzieć?

Autolaweta jest często jedynym sposobem na transport pojazdu, który nie jest w stanie poruszać się na własnych kołach lub nie ma ku temu odpowiednich uprawnień. Wynajmując lawetę, warto zwrócić uwagę na odpowiednie mocowanie pojazdu oraz umieszczenie go na przyczepie. Będzie to miało wpływ na bezpieczeństwo samego pojazdu oraz innych uczestników ruchu. Zabezpieczenie samochodu leży w gestii kierowcy lawety, jednak właściciel pojazdu powinien sprawować odpowiednią kontrolę nad tym procesem.

Zanim rozpoczniemy holowanie pojazdu – obostrzenia

Warto pamiętać o pewnych obostrzeniach dotyczących holowania pojazdu za pomocą autolawety. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest wynajęcie lawety od wyspecjalizowanej firmy – pomoc drogowa Kraków. Wówczas to pracownicy zajmą się mocowaniem pojazdu oraz jego bezpieczeństwem. Ich obowiązkiem jest również sprawdzenie masy holowanego pojazdu. Na tej podstawie należy bowiem wybrać lawetę przeznaczoną do holowania. Kierowca autolawety musi posiadać prawo jazdy kategorii C, jeśli waga kierowanego przez niego pojazdu przekroczy 3,5 tony. Można wynająć autolawetę również bez kierowcy, jednak wówczas należy pamiętać o podstawowych zasadach holowania. Z prawem jazdy kategorii B, można holować jedynie niewielkie pojazdy lub takie, których waga wraz z masą lawety nie przekracza 3,5 tony.

Mocowanie pojazdu

Istotną kwestią dotyczącą bezpieczeństwa podczas jazdy, jest odpowiednie mocowanie pojazdu na lawecie. Wprowadzanie pojazdu holowanego na przyczepę powinni przebiegać powoli – niezwykle ważne jest bowiem równomierne rozłożenie wagi ładunku. Dzięki temu samochód zachowa stabilną pozycję, nie ulegnie przechyleniu czy nie zsunie się z lawety. Specjalnymi pasami zaczepia się 4 koła, a klamry muszą zostać zamknięte. Brzegi pasa należy odpowiednio zabezpieczyć, tak by nie powiewały na wietrze i tym samym nie zagrażały bezpieczeństwu. Warto pamiętać o tym, by wykorzystywać jedynie pasy posiadające odpowiednią homologację, które nie posiadają przetarć czy innych uszkodzeń. Klamry należy sprawdzić nawet dwukrotnie – jeśli pasy popuszczą, ładunek może się zsunąć, a to stanowi poważne niebezpieczeństwo dla uczestników ruchu. Warto pamiętać o tym, że podczas załadunku pojazdu, zarówno samochód holowany, jak i autolaweta muszą mieć włączone światła awaryjne, a dodatkowo na autolawecie uruchamia się sygnalizator świetlny. Oba pojazdy muszą być dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu nawet w trudnych warunkach. Kierowca autolawety powinien zakładać podczas pracy kamizelkę odblaskową.

Dowiedz się więcej ze strony – Pomoc drogowa Lublin