W jakich momentach są używane dzwonki kościelne?

Dzwonki kościelne

Dzwony i dzwonki oraz gongi używane są w kościele katolickim od wielu, wielu lat. Ich głównym przeznaczeniem jest to, aby podczas ważnych liturgii zwracać uwagę, iż w danym momencie jest coś bardzo szczególnego, bardzo ważnego.

Dzwonków używany zgodnie z obowiązującymi przepisami liturgicznymi.

Podczas mszy świętej używamy dzwonów w następujących momentach:

W momencie przeistoczenia, czyli wtedy gdy kapłan śpiewa słowa „święty święty święty”. Wtedy właśnie rozkłada on ręce i je składa i wtedy powinny zabić dzwonki.

Kolejny gong używany jest podczas podniesienia świętej hostii, podczas podniesienia kielicha oraz po podniesieniu kielicha.

Gongów używany także w momencie, gdy zostanie odmówiona modlitwa przed samą komunią świętą i dokładnie w tym momencie, gdy przyklęka, zanim weźmie świętą hostię do rąk.

3 razy uderzany jest gong, kiedy kapłan błogosławi najświętszy sakrament.

Dzwonki kościelne

Dzwonki mszalne natomiast składają się z 4 różnej wielkości małych dzwoneczków, które zawieszone są na krzyżowym zawieszeniu. Wykorzystywane są najczęściej w trakcie mszy świętej i posługują się nimi służby liturgicznej. Kiedy służba kościelna dzwoni dzwonkami mszalnymi to jest to znak dla wiernych, aby przyklęknąć lub też powstać po klęczeniu. Dzwonki też wykorzystywane są w wielu różnych procesjach eucharystycznych.

Jakie znaczenie mają dzwony w kościele?

Jak się okazuje dzwony nie tylko sugerują wiernym wykonanie jakiejś czynności, ale także chwalą Boga, opłakują dzwonieniem zmarłych, zwołują lód na nabożeństwo, odpędzają również wszelkiego rodzaju zarazy czy też złe duchy, oraz przyozdabiają w ten sposób święta.

Dźwięk dzwonów oznajmia także różne chwile radości kościoła. Używane są bardzo często w momencie, gdy zostanie wybrany nowy papież czy też nowy biskup diecezji. Dzwony najczęściej rozbrzmiewają w bardzo ważnych uroczystościach oraz podczas wszystkich dużych procesji eucharystycznej takich jak:

  • Rezurekcja
  • Boże Ciało
  • procesja w dniach odpustowych w danej parafii

Dźwięk dzwonów jest stosowany również, gdy kościół przechodzi żałobę i ten sposób lód składa błagania na przykład chwili śmierci ojca świętego, w chwili, gdy lub przeżywa bardzo tragiczne wydarzenia, lub też, podczas gdy lód pielgrzymuje.

Dzwony są bardzo ważnym elementem kościoła i posiadają specyficzny dźwięk. Jako ludzie wierzący pierwszy raz słyszymy bicie w dzwony na własnym chrzcie. Dzwony towarzyszą nam od urodzenia aż do śmierci, ponieważ również podczas odprawiania uroczystości pogrzebowych bije się w dzwony.