Wiosenne prace w ogrodzie. Co trzeba zrobić w ogrodzie wiosną?

Wiosenne prace w ogrodzie. Co trzeba zrobić w ogrodzie wiosną?

Okres wiosenny to szczególny czas dla ogrodów. Bowiem jest to wytężony okres sadzenia roślin oraz wysiewu nasion. Jest to także czas usuwania zimowych nakryć drzew i krzewów, a także okres przekopywania grządek oraz pielęgnacji trawników. O wszystkie te kwestie powinniśmy w odpowiedni sposób zadbać. Aczkolwiek osoby, które nie zajmują się długi czas pracami ogrodowymi mogą mieć z niektórymi kwestiami problem. W związku z tym w niniejszym artykule przedstawimy Państwu wszelkie prace, które należy wykonać w ogrodzie podczas okresu wiosennego. Zapraszamy!

Sadzenie roślin i wysiew nasion

Sadzenie roślin nie należy do czynności skomplikowanych. Należy natomiast pamiętać, aby każde stanowisko przed posadzeniem rośliny powinno być w dokładny sposób oczyszczone, aby móc przystąpić do wykopania dołka. Roślinę należy w taki sposób umieścić w dołku, aby zapobiec jej ugięciu oraz złamaniu. Posadzoną roślinę należy dokładnie podlać. Warto pamiętać również o tym, aby sadzenie roślin odbywało się w miejscu, w którym roślina będzie miała dostęp do słońca.

Wysiew nasion należy do najłatwiejszej rzeczy, którą należy wykonywać w ogrodzie wiosną. Nasiona należy umieścić w gorącej wodzie na czas do 48 godzin. Chodzi o to, aby woda ta zniszczyła szkodliwe organizmy. Do wysiewu nasion potrzebne jest przede wszystkim miejsce nasłonecznione. Następnie potrzebne nam będą pojemniki albo doniczki do wysiewów. Należy także pamiętać, iż żyzna ziemia opóźnia proces kiełkowania.

Usuwanie zimowych nakryć drzew i krzewów

Z usuwaniem zimowych nakryć zarówno drzew, jak i krzewów trzeba niezwykle uważać. Bowiem za wczesne usunięcie nakryć może spowodować uszkodzenie rośliny, natomiast zbyt późne może doprowadzić do wystąpienia chorób grzybowych. Zimowe okrycia powinna się ściągać na przełomie marca i kwietnia. Byliny powinno się odkrywać w dzień pochmurny, tak aby nie narażać drzew i roślin na przypalenie. Korę po ściągnięciu można pozostawić, jako ściółkę, z kolei liście można przenieść na kompost.

Pielęgnacja trawników

Estetyczny i piękny trawnik w naszym ogrodzie to wizytówka tego, jakimi ogrodnikami jesteśmy. Bowiem nawet najskromniejszy i najmniejszy ogród może wyglądać pięknie, pod warunkiem, że ma wypielęgnowany trawnik. Do regeneracji trawnika można przystąpić, gdy mróz odejdzie, a gleba stanie się sucha. Grabiami należy zabrać stare liście oraz resztki suchej trawy. Aby trawnik wyglądał bardziej efektywnie należy zastosować odpowiedni regenerator do pielęgnacji trawników. Na rynku jest obecnie wiele takich preparatów, które dodatkowo powodują porost nasion w nich zawartych.