Z jakiej broni można postrzelać na krakowskich strzelnicach?

Z jakiej broni można postrzelać na krakowskich strzelnicach?

Rynek firm specjalizujących się w prowadzeniu strzelnic uległ dynamicznym zmianom na przestrzeni ostatnich kilku lat. Obecnie osoby chętne na przygodę z bronią palną mogą przebierać w coraz bogatszych arsenałach specjalistycznych placówek. Niniejszy artykuł zamierza przybliżyć temat na przykładach kilku najpopularniejszych broni dostępnych na krakowskich strzelnicach.

Dostępna broń palna dzieli się na broń krótką i długą. W skład tej pierwszej grupy wchodzą pistolety i rewolwery, natomiast tą drugą tworzą strzelby oraz karabiny i karabinki. Broń można również podzielić na modele używane współcześnie przez armie i służby mundurowe oraz historyczne wykorzystywane przez formacje walczące w minionych konfliktach zbrojnych.

Broń krótka

Pistolety z racji szerokiego wykorzystania w służbach mundurowych oraz agencjach ochrony są najpowszechniejszą bronią dostępną na strzelnicach. Cenione za poręczność, niewielką wagę oraz możliwość strzelania z wykorzystaniem jednej ręki. Przeznaczone są do prowadzenia celnego ognia na niewielkim dystansie (do 50 m). Są najczęściej bronią samopowtarzalną (niewymagającą przeładowania po każdym wystrzale) umożliwiającą prowadzenie ognia pojedynczego. Dostępne są również pistolety maszynowe umożliwiające prowadzenie ognia ciągłego. Pistolety zasilane są z wymiennego magazynka liczącego od kilku do kilkunastu pocisków.

Przed wynalezieniem pistoletu automatycznego rewolwer umożliwiał oddanie kilku strzałów przed ponownym przeładowaniem. Wynalazek Samuela Colta stał się symbolem dzikiego zachodu. Mechanizm zasila ruchomy bęben z komorami na pociski. Jako broń krótka tak jak pistolet jest poręczna i skuteczna na krótki dystans. Cechami tej broni jest niezawodność – rzadko się zacina oraz szybkość oddania pierwszego strzału.

Broń długa

Karabiny i karabinki to z kolei broń długa przeznaczona do prowadzenia celnego ognia na większych dystansach. Większą donośność zapewnia długa lufa oraz mocniejsza od pistoletowej amunicja. Zastosowanie silniejszych pocisków powoduje większy odrzut podczas wystrzału. Broń ta jest powtarzalna (wymaga przeładowania po każdym wystrzale) samopowtarzalna lub automatyczna (możliwość ognia pojedynczego lub ciągłego).

Innym rodzajem broni długiej dostępnym na strzelnicach są strzelby strzelające nabojami myśliwskimi ze śrutem. Z racji na niegwintowaną lufę i rodzaj amunicji broń ta nadaje się na strzelanie do celu na niewielkich odległościach. Należy uważać na bardzo silny odrzut towarzyszący wystrzałowi.

Wiele strzelnic oferuje również możliwość strzelania z replik broni historycznych np. używanych przez różne armie podczas drugiej wojny światowej.

Poniżej opisy kilku najbardziej popularnych broni dostępnych na większości strzelnic

Pistolet Glock 17

Jeden z najbardziej popularnych pistoletów na świecie. Stworzony w latach 80-tych XX wieku na potrzeby wojsk Austrii, szybko zdobył uznanie wielu służb mundurowych oraz osób cywilnych z różnych krajów. W Polsce powszechny na wyposażeniu formacji policji. Obok stali do produkcji wykorzystano nowoczesne tworzywa sztuczne co przełożyło się na redukcje masy (zaledwie 905 gram masy). Poza lekkością ceniony za wytrzymałość, niezawodność oraz bezpieczeństwo użytkowania. Potrójny system zabezpieczeń uniemożliwia oddanie przypadkowego strzału.

Pistolety serii CZ

Rodzina pistoletów samopowtarzalnych produkowanych od lat 70-tych ubiegłego wieku w Czechosłowacji. Konstrukcja w miarę zdobywania popularności na świecie była rozwijana i adaptowana pod różne formacje wojskowe i mundurowe. W efekcie tych działań powstało wiele odmian i wersji. Dla przykładu na strzelnicy obok pistoletów na amunicje bojową 9 x19 mm dostępny jest również model treningowy CZ 75 KADET na amunicje ćwiczebną 5,6 mm. Przedstawiciele nowszych modeli jak CZ P10C posiadają chwyt pokryty głębokim wzorem antypoślizgowym. Dodatkowo kilkustopniowy systemem zabezpieczeń chroni przed przypadkowym wystrzałem. Stosunkowo krótki skok spustu umożliwia prowadzenie szybkiego ognia. Późniejsze modele przystosowane są zarówno do strzelców prawo i leworęcznych.

Karabinek Ak-47 potocznie zwany Kalashnikovem

Legendarny karabinek automatyczny radzieckiej konstrukcji. Szeroko powszechna, znalazła się na wyposażeniu ponad 50 armii świata i wielu organizacji partyzanckich. Jej wizerunek widnieje na symbolach narodowych takich państw jak Mozambik oraz Burkina Faso. Karabinek zasilany amunicją 7,62 x 39 mm z magazynku liczącego 30 naboi. Dzięki przełącznikowi trybu ognia można prowadzić ogień pojedynczy jak również ciągły.

Więcej o rodzajach broni i amunicji możesz się dowiedzieć na krakowskiej strzelnicy – GoToShoot.