Zakup mieszkania z rynku wtórnego – krok po kroku

Zakup mieszkania z rynku wtórnego – krok po kroku

Obecnie zakup mieszkania z tzw. drugiej ręki są coraz bardziej popularne. Nic w tym dziwnego – takie mieszkania są zazwyczaj sporo tańsze od nowych mieszkań. Dzięki temu w dobrej cenie można kupić lokal położony w bardzo dobrej lokalizacji, a często również gotowy do zamieszkania – bez konieczności remontów czy kupowania wyposażenia do mieszkania. Aby zakup mieszkania z rynku wtórnego przebiegł sprawnie warto jest dokładnie przemyśleć całą procedurę oraz poznać jak krok po kroku załatwić wszelkie niezbędne formalności.

Krok I – określenie własnej zdolności kredytowe

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że pierwszym krokiem do zakupu mieszkania jest jego znalezienie oraz wybór. Jeśli zakupujemy mieszkanie za gotówkę, bez kredytu jest to oczywiście jeden z pierwszych kroków. Niestety w przypadku zakupu mieszkania na kredyt warto jest wcześniej dowiedzieć się w banku lub u radcy finansowego na temat własnej zdolności kredytowej. Takie działanie pozwoli określić jaką kwotę mamy do dyspozycji i według niej można dopiero rozpocząć poszukiwanie mieszkania. W takim przypadku unikamy bowiem tracenia po prostu czasu na oglądanie zbyt drogich mieszkań, na których zakup i tak nie będziemy mogli sobie pozwolić.

Krok II – szukanie mieszkania

Dodatkowo zanim przejdziemy do poszukiwania wymarzonego mieszkania warto jest zastanowić się i przemyśleć kwestię zakupu – mianowicie czy poszukujemy oferty sprzedaży poprzez biuro nieruchomości czy oferty bez pośrednika. Warto jest pamiętać, że oferty sprzedaży mieszkania oferowane przez każdego pośrednika są obarczone prowizją, która jest uzależniona od wielu czynników – np. wartości mieszkania oraz kwotą VAT. Poszukując mieszkania z rynku wtórnego na własną rękę warto jest dokładnie sprawdzać interesujące nas lokum pod względem prawnym – mowa tutaj o księgach wieczystych, prawowitym właścicielu, wszelkich aktach notarialnych, opłacaniu podatku od nieruchomości czy aktualnych zaświadczeń poświadczających brak zaległości w czynszu w przypadku mieszkania w bloku. Niedokładne sprawdzenie i dopilnowanie dokumentacji może potem skutkować wieloma problemami dla nowych mieszkańców. Aby nie zaprzątać sobie z tym głowy i mieć pewność, że wszystko będzie zgodne warto skorzystać z usług warszawskiej agencji Cosmopolitan. Tak jak było wspomniane biura nieruchomości pobierają prowizję, ale można wymienić ich więcej zalet niż wad. Jedną z najważniejszych zalet jest to, że agencje nieruchomości biorą na siebie sprawy papierkowe dzięki czemu mu możemy wyłącznie się skupić na zakupie nowego mieszkania.

Krok III – podpisanie umowy przedwstępnej

Gdy mamy już określoną zdolność kredytową oraz mamy znalezione idealne mieszkanie w oczekiwaniu na kredyt warto jest podpisać umowę przedwstępną z właścicielem. Choć nie ma wymogów prawnych, aby była ona w formie aktu notarialnego, warto jest pamiętać, że stanowi on dodatkowe zabezpieczenia. W większości przypadków do umowy wstępnej uiszcza się część zapłaty za mieszkanie – jest to tzw. zadatek lub zaliczka.

Krok IV – podpisanie umowy kredytowej i zakup mieszkania

Po skompletowaniu wymaganych dokumentów (łącznie z umową przedwstępną) należy złożyć je do banku oraz oczekiwać na wydanie decyzji kredytowej. Po podpisaniu umowy kredytowej następuje zakup mieszkania i podpisanie właściwej umowy zakupu. Następnie należy złożyć wniosek w odpowiednim sądzie o ustanowienie hipoteki na zakupionej nieruchomości. Po zakupie mieszkania konieczne jest uiszczenie podatku w odpowiednim US, a także odwiedzić odpowiedni urząd miasta lub urząd gminy, aby poinformować o zmianie płatnika podatku od nieruchomości.