Jak odpowiednio dbać o higienę rąk?
Dłonie to części ciała, na których gromadzi się najwięcej bakterii i drobnoustrojów, powodujących różne choroby. Dlatego ważne jest częste mycie rąk i stosowanie się do kilku zasad, aby zminimalizować ryzyko infekcji. Duże znaczenie ma również technika oraz produkty do mycia rąk.
Jak i kiedy myć ręce?
Ręce należy myć zawsze po skorzystaniu z toalety oraz przed posiłkiem. Niestety wielu ludzi nie robi tego, co jest dużym zaniedbaniem. Poza tym częstość mycia rąk zależy od warunków, w jakich żyjemy bądź pracujemy. Gdy dłonie są fizycznie zanieczyszczone, należy je dobrze umyć. Technika mycia rąk również ma ogromne znaczenie. Najpierw trzeba zwilżyć ręce wodą, a potem nanieść środek myjący i wcierać go dokładnie we wszystkie powierzchnie dłoni i między palcami. Dłonie należy spłukać pod bieżącą wodą. Mycie rąk powinno trwać około 20 lub 30 sekund, a większość z nas poświęca na tę czynność zwykle zaledwie 5 sekund.
Do mycia rąk należy używać mydła, najlepiej w płynie. Warto stosować mydła antybakteryjne np. Carex, Dettol, On Line, które usuwają zanieczyszczenia i bakterie, a jednocześnie pielęgnują dłonie i chronią naturalną barierę ochronną skóry. Gdy nie ma dostępu do bieżącej wody warto mieć ze sobą żel oczyszczający do rąk, który należy wcierać w dłonie.
Na co trzeba zwracać uwagę?
Należy myć ręce oraz wziąć prysznic każdego ranka, ponieważ pościel jest siedliskiem dużej ilości bakterii. Aby zdezynfekować odzież, należy ją prasować, a po mieszkaniu najlepiej nie chodzić w butach. Bardzo ważne jest częste mycie rąk podczas przeziębienia, czy innej choroby, ponieważ to przez dotykanie różnych przedmiotów przenoszą się bakterie i wirusy. Podczas choroby nie należy używać kilkakrotnie tej samej chusteczki, a po jej użyciu należy ją niezwłocznie wyrzucić i umyć ręce.
Trzeba mieć na uwadze, że poruszając się środkami transportu publicznego, można łatwo przenieść na swoje dłonie bakterie, znajdujące się na poręczach, uchwytach lub biletomatach. Na tych przedmiotach znajdują się miliardy bakterii, które mogą okazać się groźne, dlatego po każdym przyjściu do domu, należy dokładnie umyć ręce i wytrzeć je w papierowy ręcznik. Poza tym mający kontakt z przedmiotami, które są dotykane przez wielu ludzi np. klamki, uchwyty w toaletach publicznych, przycisk od spłuczki itp., nie wolno dotykać dłońmi do twarzy, oczu, bądź spożywać pokarmów, zanim nie umyje się rąk. Higiena rąk jest bardzo ważna, z powodu dużego ryzyka przenoszenia chorób zakaźnych.