Jak leczyć katar u dziecka?

Jak leczyć katar u dziecka?

Katar wiąże się z uciążliwymi objawami, które są spowodowane najczęściej działaniem wirusów. Wodnista lub śluzowa wydzielina, zatkany nos, kichanie, złe samopoczucie to najczęstsze objawy kataru, które są szczególnie trudne do zniesienia dla dzieci. Co można zrobić, by złagodzić katar u dziecka?

Katar u dziecka- co można zrobić?

Katar jest spowodowany infekcją wirusową, często jest objawem grypy, ostrego zapalenia gardła, oskrzeli oraz poprzedza zapalenie ucha środkowego. Dlatego nie wolno lekceważyć objawów kataru. Nieżyt nosa jest szczególnie uciążliwy dla niemowląt, ponieważ oddychają większość czasu przez nos. Największa trudność w oddychaniu jest zauważalna podczas snu. Aby złagodzić objawy kataru u małego dziecka, trzeba go regularnie oczyszczać aspiratorem oraz nawilżać i udrażniać śluzówkę za pomocą inhalacji wodą z solą kuchenną lub olejków eterycznych. Warto sięgnąć również po leki dostępne w aptece np. Nasivin Baby, Rinozine, Sudafed XyloSpray DEX, które skutecznie udrożnią nos oraz obkurczą śluzówkę nosa, zmniejszając wypływanie wydzieliny z nosa. Jednak przed podaniem dziecku jakichkolwiek kropli do nosa, należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ nieprawidłowe użycie leku, może spowodować podrażnienie śluzówki.

Jak jeszcze można złagodzić katar u dziecka?

Warto stosować inhalacje korzystając z nebulizatora. Jest to lubiany i dobrze tolerowany zabieg przez dzieci, a może znacznie złagodzić katar, udrożnić nos i nawilżyć śluzówkę. Jeśli nie mamy sprzętu do inhalacji, można zrobić inhalację wodną z dodatkiem naparu z rumianku, szałwii, lub anyżu. Ważne jest, by dziecko piło dużo płynów, ponieważ dzięki temu wydzielina będzie rozrzedzona i będzie łatwiej ją usunąć. Już roczne dziecko może zacząć uczyć się wydmuchiwania noska w chusteczkę, a to najlepszy sposób, by pozbyć się wydzieliny z nosa. Poza tym najlepiej, jeśli powietrze będzie dobrze nawilżone, dlatego zaleca się używać nawilżacz powietrza lub rozwieszać pranie w mieszkaniu. Jeśli dziecko nie ma gorączki, można z nim wyjść na spacer, pomoże to obkurczyć śluzówkę nosa. Gdy katar dotyczy małego dziecka, trzeba układać je do snu w pozycji półleżącej, np. na trójkątnym klinie lub wkładając zwinięte ręczniki pod materac. Jeśli katar nie zmniejsza się w ciągu 2-3 dni należy skonsultować się z lekarzem, gdyż wtedy może rozwijać się poważniejsza infekcja.