Jak szybko uzyskać rozwód?

Jak szybko uzyskać rozwód?

Rozwód, nawet przeprowadzony za obopólną zgodą, wiążę się z dużymi zmianami w naszej codzienności, które zawsze wywołują niepokój i stres. Do tego dochodzi obawa o przewlekłe, trwające miesiące, a nawet lata postępowanie sądowe, które uniemożliwia ułożenia sobie życia na nowo i pozostawia nas w stanie nieustannego zawieszenia. Co zrobić, żeby rozwód przebiegł szybko i sprawnie i czy jest to w ogóle możliwe? Oto kilka rad, dzięki którym zwiększymy szansę na skrócenie postępowania sądowego i uzyskanie rozstrzygnięcia już przy pierwszej rozprawie sądowej.

Poprawnie skonstruowany i przemyślany pozew rozwodowy

Złożenie pozwu rozwodowego rozpoczyna postępowanie sądowe. Nie stanie się to jednak gdy w naszym wniosku pojawią się braki formalne np. nie wskażemy adresu stron. Podanie o rozwód powinno też zawierać żądanie oraz okoliczności faktyczne popierające nasze stanowisko. Jeśli sąd dopatrzy się błędów lub zauważy pominięcie obowiązkowych kwestii, zostaniemy wezwani do uzupełnienia braków. Niepotrzebnie przedłuży to całą procedurę. Warto też przed napisaniem wniosku, przemyśleć jakiego rozstrzygnięcia oczekujemy i zgłosić wszelkie potrzebne wnioski dowodowe, dzięki czemu nie będziemy musieli tego robić w trakcie dalszego postępowania. Jeśli chcemy mieć pewność, że nasz pozew rozwodowy spełnia wszystkie wymogi i uzyskamy dzięki niemu to czego chcemy, skorzystajmy z pomocy doświadczonego adwokata. Dzięki Niemu mamy pewność, że przeprowadzi nas przez tą stresującą procedurę szybko i sprawnie.

Zawarcie porozumienia z małżonkiem

Najszybsze rozwody to takie, w którym strony dążą do zgody i załatwiają jak najwięcej kwestii między sobą. Podstawową kwestią jest chęć zakończenia pożycia małżeńskiego przez oboje partnerów. Proces przed sądem znacznie przyśpieszy też nie wnoszenie wniosku o orzeczenie winy rozpadu małżeństwa, które wymaga przeprowadzenia wielu dowodów i z natury trwa dłużej. Jeśli macie dzieci, ustalenie jak będzie wyglądał opieka nad nimi i sporządzenie porozumienia o wykonywaniu władzy rodzicielskiej pozwoli wam zadecydować o losach waszych pociech samodzielnie i oszczędzi czasu i nerwów.

Ograniczenie liczby wniosków dowodowych

Zgłaszanie wniosków dowodowych umożliwia nam udowodnienie swoich tez i osiągniecie korzystnego wyroku, ale nie warto przesadzać z ich liczbą. Jeśli dysponujemy wieloma dowodami, które popierają to samo twierdzenie, nie trzeba przedstawiać ich wszystkich, bo bez potrzeby wydłuży to rozprawę. Wybranie tych najmocniejszych i najbardziej przekonujących wystarczy, aby dowieść o naszej racji.