Jakie zioła na hemoroidy?

Jakie zioła na hemoroidy?

Leczenie hemoroidów polega głównie na zmianie sposobu odżywiania oraz stylu życia. Aby pozbyć się uciążliwych objawów, można posłużyć się ziołami i różnymi preparatami roślinnymi, które mogą obkurczyć hemoroidy i złagodzić ból. Jednak przed rozpoczęciem leczenia ziołami, należy skonsultować się z lekarzem.

Zioła wykorzystywane do nasiadówek na hemoroidy.

Najpopularniejszą metodą na hemoroidy są ziołowe nasiadówki. Wyciąg z kory dębu działa przeciwzapalnie, ściągająco i przeciwbakteryjnie. Natomiast wyciąg z nasion i kwiatów kasztanowca pomogą zmniejszyć kruchość naczyń krwionośnych i uszczelnić ich ściany. Eskulina, czyli substancja znajdująca się w korze kasztanowca działa uszczelniająco na naczynia krwionośne, poprawia ich elastyczność i zmniejsza krwawienia. Razem z eskuliną działają garbniki zawarte w korze kasztanowca, charakteryzujące się działaniem ściągającym, zmniejszającym krwawienia i obrzęki. Warto wiedzieć, że nie jedna maść na hemoroidy, dostępna w aptece ma w swoim składzie eskulinę- substancję występującą w korze kasztanowca.

W leczeniu hemoroidów stosuje się również rumianek, którego olejek eteryczny działa przeciwzapalnie i łagodzi podrażnienia. W tym samym celu wykorzystuje się również ziele krwawnika, który również zmniejsza lub hamuje krwawienia. Ziele nostrzyka ze względu na zawartość związków kumarynowych, melilotyny i flawonoidów wzmacnia naczynia żylne i limfatyczne, zmniejsza krzepliwość krwi i poprawia jej przepływ, przyczynia się także do zmniejszenia obrzęków. Dlatego jest stosowany w leczeniu hemoroidów zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie.

Maść na hemoroidy- jakie składniki roślinne powinna zawierać?

Liście i kora oczaru wirginijskiego są bogatym źródłem garbników, flawonoidów, saponin oraz antocyjanidynów. Wyciąg z liści i kory oczaru wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, ściągająco. Dodatkowo reguluje krążenie podskórne, uszczelnia i wzmacnia naczynia krwionośne. Dlatego maść na hemoroidy, która zawiera w swoim składzie oczar wirginijski, jest dobrym sposobem na wyleczenie hemoroidów. Można go również używać do wykonywania okładów lub nasiadówek.

Wyciąg z korzenia ruszczyka kolczastego działa przeciwzapalnie, uszczelnia naczynia włosowate, zwiększa przepływ krwi w żyłach i ciśnienie krwi oraz zapobiega obrzękom. Dlatego maść na hemoroidy może zawierać właśnie wyciąg z ruszczyka kolczastego. Produkty z ruszczykiem kolczastym polecane są w szczególności osobom odczuwającym ciężkość i zmęczenie nóg oraz osobom, które prowadzą siedzący lub stojący tryb pracy i życia, palą papierosy, nie wykazują aktywności fizycznej, mają nadwagę.

 Jakie zioła do picia na hemoroidy?

W leczeniu hemoroidów zioła można stosować także wewnętrznie, czyli stosować napary ziołowe do picia. W aptekach czy sklepach zielarskich kupimy gotowe mieszanki ziół, ale równie dobrze można przygotować własną miksturę. W takim naparze nie powinno zabraknąć pokrzywy, czarnego bzu, czy piołunu. Gdy hemoroidom towarzyszą zaparcia, warto sięgnąć po napar z kozieradki, nasiona babki jajowatej lub babki płesznik.