Kiedy i do czego ministrant używa pateny?
Patena jest jednym z najczęściej wykorzystywanych naczyń liturgicznych w Kościele. To właśnie dzięki temu naczyniu można bezproblemowo przeprowadzić wśród wiernych przyjęcie Komunii Świętej. Pateny obsługiwane są przez ministrantów, którzy trzymają je w rękach, aby resztki hostii przyjmowanej przez wiernych nie spadały bezpośrednio na ziemię.
Wyróżnić można pateny:
- płaskie
- głębokie
- kielichowe
- z rączką
Zdecydowanie najkorzystniejszym rozwiązaniem są pateny z rączką, z których można bardzo wygodnie korzystać w każdej sytuacji. Podstawiane są one pod brodę wiernego, tak aby opadająca hostia mogła w razie potrzeby opaść na patenę. Oczywiście takie pateny mogą posiadać różnorodne:
- rozmiary
- zdobienia
- kolory
Często wykonywane są one ze srebra, chociaż bardzo popularne w polskich Kościołach są także pateny pozłacane. Są one nie tylko bardzo estetyczne, ale też wartościowe, dlatego też kupując je trzeba na nie przeznaczyć dość spore środki finansowe, jednak bez takich paten nie można przeprowadzić w sposób prawidłowy Mszy Świętej. Najczęściej takie patenty kupowane są w specjalnych pracowniach brązowniczych, gdzie specjaliści pracują przez długi czas nad ich powstawaniem, tak aby efekt końcowy był zadowalający. Z pateny mszalnej podczas Mszy Świętej korzysta także kapłan, ponieważ unosi w niej Ciało Chrystusa, tak aby wierni mogli się pomodlić przed przyjęciem Komunii Świętej. Wtedy obrządek sprawowany jest właściwie.
Pateny bardzo często wykonywane są z metali szlachetnych, tak aby podkreślić ich znaczenie w Kościele. W patenach głębokich przechowywane jest wino mszalne, które też wykorzystywane jest podczas Mszy Świętej, kiedy to kapłan ukazuje wiernym krew Chrystusa. Jak widać wyraźnie bez takich paten nie można byłoby skutecznie odprawiać Mszy, jednak ministranci muszą wiedzieć, w których konkretnie momentach powinni używać paten, tak aby nie popełnić żadnego błędu.
Patena wykorzystywana jest w Kościele jako forma zabezpieczenia dla osób:
- nieśmiałych, które nie wiedzą za bardzo jak przyjmuje się Komunię Świętą i nie otwierają na odpowiednią szerokość ust, dlatego istnieje duże ryzyko, iż hostia upadnie na ziemię
- starszych, które często mają problemy ze sprawnym przyjmowaniem Ciała Chrystusa, dlatego takie zabezpieczenie jest im bardzo potrzebne, aby można było uczcić pamięć o Jezusie Chrystusie
Pateny mogą posiadać oczywiście zróżnicowaną długość oraz szerokość, dlatego to od władz Kościoła zależy konkretnie to, na jakie pateny się zdecydują w danym miejscu.