Która atrakcja w Pieninach jest najpopularniejsza i dlaczego?

Spływ Dunajcem - Pieniny

Leżące w łańcuchu Karpat Pieniny każdego sezonu przyciągają tłumy turystów z całego kraju, którzy przybywają tu głównie w jednym celu… a jest nim oczywiście spływ Dunajcem. Z pewnością słyszał o nim każdy z nas, nawet nie będąc wcześniej w tym miejscu. Jest to bowiem największa atrakcja nie tylko Pienin, ale również i całej Polski. Wszyscy, którzy pragną przeżyć niesamowitą przygodę, powinni zatem obowiązkowo obrać kierunek południowy i odwiedzić te wyjątkowe górskie rejony.

Spływ Dunajcem atrakcja dla dorosłych i dla dzieci

Jeśli zapytamy kogoś o to, co warto zobaczyć będąc w Pieninach lub gdzie się udać, z pewnością usłyszymy dwa najczęstsze słowa: “spływ Dunajcem”. Dlaczego jest to atrakcja tak słynna i polecana przez wszystkich turystów?

Rejs rzeką Dunajec, a dokładniej wydrążonym przez nią wapiennym wąwozem, określanym jako Przełom Dunajca jest doskonałą szansą na zobaczenie najciekawszych miejsc Pienin, takich jak Ostra Skała i Grota Rybacka, wyłaniających się na linii horyzontu szczytów m.in. Trzech Koron i pięknej Sokolicy, a także wielu innych malowniczych krajobrazów, które ukazują się naszym oczom ze wszystkich stron. Każdy zakręt skrywa kolejną niespodziankę! Spływ odbywa się na starodawnych drewnianych tratwach, które zbudowane zostały poprzez połączenie kilku mniejszych wąskich łódek. Tradycja ta sięga wieku XIX, kiedy to rozpoczęto turystyczne przewozy nurtem rzeki. Całą podróż umilają dodatkowo opowieści, legendy oraz liczne ciekawostki opowiadane przez flisaków. Dzięki nim poznamy historię Janosika oraz dowiemy się, jak według wierzeń powstał Przełom Dunajca.

Spływ Dunajcem informacje praktyczne

Trasa rozpoczyna się w dwóch miejscach: 

  • w Sromowcach Wyżnych Kąty lub
  • w Sromowcach Niżnych, tuż u podnóża Trzech Koron

Spływ kończy się natomiast:

  • w Szczawnicy – długość trasy to ok. 18 km, a czas trwania spływu wynosi ok. 2 godzin 15 minut (jeśli przystanią początkową są Sromowce Niżne, wtedy trasa wynosi ok. 12 km i trwa ok. 1 godzinę 35 minut)
  • w Krościenku – długość trasy to ok. 23 km, a czas trwania spływu wynosi ok. 2 godzin 45 minut (jeśli przystanią początkową są Sromowce Niżne, wtedy trasa wynosi ok. 17 km i trwa ok. 2 godzin i 5 minut)

Sezon turystyczny trwa od 1 maja do 31 października. W tym też okresie organizowane są spływy Dunajcem, za wyjątkiem Bożego Ciała oraz Świąt Wielkanocnych. Bilety dostępne są w kasach znajdujących się na początku trasy, czyli Sromowcach Wyżnych oraz Niżnych lub też można nabyć je drogą internetową, co jest zalecane w przypadku zorganizowanych grup i wycieczek szkolnych. Łodzie odpływają przy minimalnej liczbie osób wynoszącej 11.

Zobacz ofertę firmy organizującej Rafting Dunajec.

Niestety, ale jeden dzień nie wystarczy na zwiedzenie choćby części bogactwa jakie oferują Pieniny. Wybierając się na urlop warto zarezerwować miejsca noclegowe, których w Pieninach nie brakuje. Jeżeli poszukujesz komfortowego zakwaterowania, o wysokim standardzie i atrakcyjnej cenie koniecznie sprawdź ofertę: noclegi w Pieninach.