Na czym dokładnie polega skład DTP?

DTP

Skład i łamanie tekstu to podstawowe etapy przy tworzeniu bardzo długich dokumentów, jak również książek. Wraz z rozwojem technologicznym mamy obecnie możliwość czytania wszelkich dokumentów, jak również książek w wersji elektronicznej. Mimo iż istnieje wielu zwolenników, którzy uwielbiają czytać publikacje na tabletach i komputerach to jednak nadal większość ludzi chce mieć do czytania drukowaną książkę.

Na czym dokładnie polega skład DTP?

Łamanie tekstu jest głównym procesem, dzięki któremu umieszczamy tekst w kolumnach na różnych stronach działu. Następnej kolejności składamy cały tekst i formatujemy, aby nadać mu odpowiedni piękny wygląd w różnych akapitach. Przy formatowaniu tekstu dobieramy odpowiedni rodzaj pisma, jego wielkość, ustalamy także interlinie tekstu oraz wybieramy odpowiedni rodzaj jego wyrównania.

Od długości treści danego dokumentu wybieramy również odpowiedni format. Mamy do wyboru kilka różnych rozmiarów i najczęściej wykorzystywane to formaty A4, A5 i B5. Zawsze wybór formatu zależy od:

  • wymiary papieru, który będziemy używać do druku
  • treści danej publikacji
  • oraz naszych aktualnych możliwości finansowych

Jakich programów używamy do składania tekstu DTP?

Najpowszechniejszym i najczęściej używanym programem do tworzenia tekstów jest MS WORD. W tym programie pracuje większość pisarzy, którzy nanoszą tam różnego rodzaju poprawki. Warto zainwestować pieniądze w cały pakiet office, ale również możemy korzystać z darmowych programów, które są podobne.

Doświadczony grafik DTP przygotowuje nie tylko książki do publikacji, ale także różnego rodzaju gazety czasopisma, a nawet ulotki, wizytówki czy też katalogi. Druki mogą być naniesione na wielu różnych materiałach, więc nie musi to być zawsze zwykły papier, jednak często użycie innego papieru niż najczęściej stosowanego wymaga od grafika DTP dużo większych umiejętności oraz wielu skomplikowanych rozwiązań.

Graficy DTP odpowiedzialni są również za tworzenie reklam firmowych. W wielu przypadkach wykorzystują oni specjalnie przygotowane do tego celu folie samoprzylepne, które najczęściej wykorzystywane są jako reklama na samochodach. Specjalista od składu DTP wykonuje powierzone mu zadanie, gdzie tworzy odpowiedniej jakości materiały i następnie sam klient umieszcza już gotowy projekt reklamowy na swoim pojeździe.

Fachowcy od tego zadania w firmie Grafpa mają odpowiednie programy graficzne, dzięki którym mogą oni w każdej chwili na życzenie klienta skorygować tekst i wszelkie elementy graficzne, aby reklama prezentowała się świetnie i była spójna.