Nauka gry na pianinie online może być skuteczna?

Nauka gry na pianinie online może być skuteczna?

Nauka online stała się w ostatnim czasie nie tylko koniecznością, ale również otworzyła nam drzwi do poszerzania wiedzy, nawet jeśli nie mamy czasu lub możliwości uczestniczyć w zajęciach stacjonarnych. Zdalnie zaś możemy nauczyć się języka obcego, wziąć korepetycje z niemal każdego przedmiotu, a także nauczyć się grać na instrumencie. Czy nauka gry na pianinie online może okazać się efektywna?

Nauka z najlepszymi

Jeszcze do niedawna lekcje gry na pianinie online mogliśmy pobierać od bardzo niewielkiej grupy osób. Powodem był fakt, iż mistrzowie pianina udzielali głównie lekcji stacjonarnych, podczas gdy w sieci reklamowali się przede wszystkim uczniowie szkół muzycznych. Dziś jednak nawet znawcy gry na pianinie oferują zdalne lekcje gry na tymże instrumencie. Kluczem do sukcesu jest wybór dobrego nauczyciela, który przede wszystkim będzie potrafił w klarowny sposób wytłumaczyć nam zasady gry. Co więcej, musi to być osoba wymagająca, która z drugiej strony daje z siebie podczas lekcji wszystko. Najlepiej, aby jedna lekcja trwała około godziny. Przez ten czas możemy bowiem maksymalnie skupić się na nauce.

Samozaparcie i dyscyplina

Nie nauczymy się grać na pianinie, jeśli nie poświęcimy ćwiczeniom jak najwięcej czasu. Lekcje z dobrym nauczycielem pomogą nam poznać techniki gry, a także rozwieją wszelkie wątpliwości. Niemniej jednak jeśli na zajęciach nasza przygoda z pianinem się zakończy, to nigdy nie uda nam się nauczyć dobrze grać. Zasada ta dotyczy nie tylko nauki zdalnej. Jeśli chodzimy na zajęcia do szkoły muzycznej, to również musimy praktykować grę we własnym zakresie, w domu. Jest to stara zasada, którą przekaże nam każdy nauczyciel. Do samodzielnego praktykowana potrzeba wiele samozaparcia i dyscypliny – czasami bowiem musimy poświęcić wyjście na miasto ze znajomymi czy nawet wakacyjny wyjazd, aby móc grać na pianinie coraz lepiej. Warto mieć świadomość, że reguła ta dotyczy nie tylko gry na pianinie, a na każdym instrumencie muzycznym. Aby być mistrzem, trzeba praktykować.

Dobry sprzęt do nauki online

Nauka zdalna będzie przebiegać bez żadnych problemów, jeśli wyposażymy się w dobry sprzęt. Przede wszystkim musimy mieć dostęp do szybkiego internetu, który zapewni nam ciągłość połączenia. Co więcej, musimy wyposażyć się w dobrą kamerę, dzięki której zachowamy stały kontakt wzrokowy z prowadzącym zajęcia. Do nauki będzie nam również potrzebne pianino. Na początku możemy wyposażyć się w matę imitującą prawdziwy instrument. Dobry nauczyciel zwróci nam uwagę na moment, w którym będzie trzeba już zakupić prawdziwe pianino.