Nowoczesne aranżacje okien. Jakie wybrać odpowiednie firany?
Zasłony i firany wracają na salony. Ale nie tylko te pałacowe, z którymi łatwo są kojarzone, ale również te w naszych M2. Moda na tekstylia okienne przeżywa swój prawdziwy renesans. Mnogość faktur, tkanin i wzorów jest ogromna, jak więc wybrać odpowiednie firany, które nadadzą wnętrzu szyku?
Od czego zacząć?
Absolutnie podstawową kwestią jest styl, w jakim urządzone jest nasze mieszkanie. Industrialny loft, skandynawska prostota czy może klasyczne ciepło? To aranżacja naszych wnętrz stanowi filar doboru odpowiednich tekstyliów.
Dekoracja okien może absolutnie zadecydować o charakterze danego mieszkania. Czasem idealnie dobrane tekstylia mogą zastąpić mały remont. Moda na całkowity brak firan zanika, a co za tym idzie, możemy pobawić się dodatkami w oknach.
Jeżeli nasze mieszkanie urządzone jest w stylu industrialnym lub nowoczesnym świetnie sprawdzą się same zasłony. Mogą być uszyte z grubych, ciężkich i mięsistych materiałów (np. aksamitu lub weluru), co nada wnętrzu przytulności, przełamie chłodny charakter wystroju. Często, aby złamać zasady kolorystyczne panujące we wnętrzu, stosuje się zasłony w mocnych kolorach – najmodniejsze to te w odcieniach musztardowym, granatowym, ciemnozielonym.
Gdy nie chcemy wprowadzać dodatkowego koloru, idealnie pasujące będą zasłony w geometryczne wzory lub w jednolitych, chłodnych odcieniach. Alternatywą dla odważnych mogą okazać się szalenie modne „dżunglowe”, roślinne motywy lub firany „makaronowe” – nitki.
Wielu z nas nie wyobraża sobie okien bez osłonięcia. Wtedy idealne do nowoczesnych mieszkań będą długie, delikatne białe firanki bez wzorów. Nadadzą one lekkości i delikatności oraz w naturalny sposób rozświetlą wnętrze.
W mieszkaniach urządzonych w romantycznym stylu świetnie sprawdzą się kwieciste akcenty. Są mile widziane szczególnie na fakturze zasłon – herbaciane angielskie róże, drobne kwiatowe wzory w połączeniu z motywem ptaków, wiejska łączka to tylko niektóre z propozycji lansowanych przez projektantów. Oczywiście firany mogą być finezyjnie upięte, idealne są te w asymetrycznym kroju (dłuższe boki, środek firany krótszy).
Klasyczne pomieszczenie to zazwyczaj królestwo delikatnych kolorów. Beżowe, szare lub brązowe odcienie świetnie sprawdzą się do drewnianych mebli czy podłóg. Alternatywnym rozwiązaniem jest wykorzystanie rolety rzymskiej – uszytej z połączenia materiałów (gładkiego z wzorzystym u góry).
Najważniejszy jest rozmiar
Wybierając krój i fason pamiętajmy, aby kierować się zasadą proporcjonalności w stosunku do powierzchni wnętrza.
Jeżeli mieszkamy w wielkich metrażach, wtedy można wykorzystać połączenie kolorowych zasłon i białych firan. Staną się one dopełnieniem aranżacji. Nie powinniśmy zakłócać harmonii w postaci nieproporcjonalnej ilości lub długości materiału.
W małych mieszkaniach powinniśmy zrezygnować z bardzo obfitych zasłon. Zmniejszą one optycznie powierzchnie, mogą sprawić, że wnętrze stanie się przytłaczające. Jeżeli zależy nam na dodatkowym przysłonięciu okien można wykorzystać białe delikatne firany w połączeniu z białymi, gładkimi zasłonami z cienkiego materiału (np. bawełny).
Jeżeli w pomieszczeniach mamy bardzo małe okna lepiej sprawdzi się krótka firana sięgająca parapetu niż ta do ziemi. Materiał powinien być jak najbardziej delikatny, aby nie ograniczać wpadania światła słonecznego.
Często wykorzystywanym dodatkiem jest zazdroska – idealnie uzupełniająca wnętrza rustykalne lub w stylu romantycznym.
Po której stronie okna?
Pamiętajmy, że firany i zasłony poza funkcją dekoracyjną, spełniają jeszcze inną – mianowicie ograniczają wpadanie promieni słonecznych (co chroni nas przed nadmiernym wzrostem temperatury). Dodatkowo wyciszają pomieszczenie, osłaniają nas przed niechcianymi spojrzeniami gapiów z zewnątrz.
Jeżeli nasze pomieszczenie posiada okna wychodzące na północną stronę, są one naturalniej chłodniejsze i ciemniejsze. W takim pokojach nie zawsze sprawdzą się grube tkaniny, bądź ciemna kolorystyka. Powinniśmy starać jak najbardziej rozjaśnić wnętrza – białymi lub pastelowymi barwami.
Okna wychodzące na południową i zachodnią stronę mogą być częściej zasłaniane, a więc tu zupełnie odwrotnie – ratunkiem przed słońcem okażą się bardziej mięsiste modele.
Odpowiedni kolor
Wybierając wzór i barwę tkaniny zawsze sugerujmy się kolorem naszych ścian. Możemy poszukać palety barw, często proponowanych przez projektantów wnętrz, a nawet producentów farb ściennych, aby zobaczyć z czym najlepiej łączą się dane kolory.
Jeżeli zależy nam na przełamaniu charakteru wnętrza, pamiętajmy, że mając mocne akcenty w postaci dywanu, kanapy czy innych dodatków, nasze tekstylia okienne powinny być delikatniejsze.
Decydując się na odważne printy zasłon, pozwólmy oknom być centralnym punktem i ozdobą wnętrza – nie przyćmiewajmy ich innymi dodatkami, unikajmy „przeciążenia” wnętrz.
Więcej o doborze odpowiednich firan i zasłon dowiesz się ze strony www.swiatfiranzaslon.pl. Na stronie zajdziesz również przykładowe aranżacje okien, które mogą być dla Ciebie ciekawą o oryginalną inspiracją na dekoracje okien.