Sprawdzone metody na poprawę wentylacji w domu
Sprawnie funkcjonująca wentylacja domowa jest aspektem kluczowym dla zachowania zdrowia. Zaniedbanie tej kwestii skutkuje nie tylko poczuciem zmęczenia, senności i bólem głowy, ale również częstymi infekcjami, nasileniem alergii, czy problemami z oddychaniem. Zagrożenie stanowi też wyższe prawdopodobieństwo zatrucia czadem. Rodzajami wentylacji występującymi najczęściej w polskich budynkach są wentylacja grawitacyjna i mechaniczna. Jak skutecznie poprawić ich wydajność?
Wentylacja okienna i wspomaganie kanałów wentylacyjnych
Najprostszym sposobem usprawnienia działania wentylacji jest montaż nawiewników okiennych. To rozwiązanie sprawdza się szczególnie w budynkach ze szczelnymi oknami, ocieplonych styropianem. Nawiewniki montuje się w ramie okna, a ich konstrukcja umożliwia bardziej swobodny napływ świeżego powietrza do wewnątrz. Drugi prosty i niedrogi sposób polega na zamontowaniu w kanałach wentylacyjnych dodatkowych wentylatorów. Jednym z problemów związanych z wentylacją grawitacyjną jest fakt, że działa ona mniej wydajnie przy małej różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz mieszkania. Warto więc zdecydować się na montaż dodatkowych wentylatorów wyciągowych. Usprawnią one przepływ powietrza w okresie letnim.
Wentylacja hybrydowa
Wentylacja hybrydowa łączy w sobie właściwości wentylacji grawitacyjnej z mechaniczną. Możliwe jest dokonanie modernizacji wentylacji grawitacyjnej, przekształcając ją w hybrydową. Takie rozwiązanie polega przede wszystkim na zamontowaniu nasad kominowych, które mechanicznie zwiększają ciąg powietrza w kominie, kiedy ten jest zbyt słaby. Aby cały system spełniał założenia wentylacji hybrydowej należy dokonać jego przeglądu i ewentualnych potrzebnych usprawnień. Zależnie od tego, w jaki sposób rozplanowany był system wentylacyjny, konieczne może okazać się na przykład zamontowanie dodatkowych nawietrzaków z zaworami dławiąco-zwrotnymi. To rozwiązanie należy do mniej kosztownych i nie wymaga specjalnego projektu budowlanego.
System mechaniczny nawiewno – wywiewny
System urządzeń umożliwiających w pełni kontrolowany przepływ powietrza jest rozwiązaniem najdroższym, ale zarazem najbardziej skutecznym. Mimo konieczności zainwestowania większej sumy na początku, umożliwia wyjątkowe oszczędności w kolejnych latach użytkowania. Zastosowanie w systemie rekuperacji umożliwia odzyskanie nawet 95% ciepła traconego w wyniku wentylacji pomieszczeń. Powietrze pobierane z zewnątrz jest filtrowane i ogrzewane ciepłem pozyskanym z tego już zużytego. Dlatego w dłuższej perspektywie jest to jedno z najbardziej ekonomicznych rozwiązań.
Więcej rzetelnych informacji na temat poprawy wentylacji w domu uzyskasz na stronie firmy specjalizującej się w montażu systemów wentylacji i rekuperacji —> www.akwin.com.pl