Wymagania i zadania ostrzegawczej odzieży odblaskowej

Noszenie ostrzegawczej odzieży odblaskowej jest niezwykle ważne. W wielu przypadkach może ona uratować życie. Warto wiedzieć jakie są jej poszczególne rodzaje i jakie obowiązują przepisy związane z jej noszeniem.

Rodzaje odzieży ostrzegawczej

Można wyróżnić kilka rodzajów odblaskowej odzieży ostrzegawczej. Dzieli się ją ze względu na sposób zakrywania różnych części ciała:

  • okrywanie tułowiu – najczęściej mowa tutaj o narzutach i kamizelkach,
  • okrywanie ramion oraz tułowia – koszule, bluzy i kurtki ostrzegawcze, a także koszulki,
  • okrywające nogi – czyli spodnie, które sięgają do pasa i wyżej,
  • okrywające tors, nogi i ręce – całe kombinezony.

Ponadto często można też spotkać zwyczajne pasy odblaskowe, które doczepia się do zwyczajnych ubrań, a także rękawice, skarpetki, buty, nauszniki, czapki i kaski.

Jakie wymagania musi spełniać odzież ostrzegawcza

Odzież ostrzegawcza musi spełnić kilka ważnych wymagań. Codziennie widzimy wiele osób, które ją noszą jak np. pracownicy drogowi, służby ratunkowe itd. Ponadto kamizelki i drobne elementy odblaskowe noszą piesi po zmroku, aby znacznie zwiększyć swoje bezpieczeństwo. 

Warto zaznaczyć, że zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami w Polsce i w wielu krajach Unii Europejskiej kamizelki odblaskowe są obowiązkowym wyposażeniem samochodów i nie można o nich zapomnieć.

Normy dotyczące materiałów odblaskowych

Mówiąc o materiałach odblaskowych warto zwrócić uwagę na kilka obowiązujących norm. Przede wszystkim norma EN-PN 471 dotyczy wielkości jaką powinny mieć powierzchnie odblaskowe i materiały pełniące rolę tła. Norma EN-PN 469 dotyczy kwestii niepalności. Jest to bardzo ważne dla straży pożarnej i innych służby ratunkowych, które są związane z ogniem.

Warto podkreślić, że odzież ostrzegawcza musi być wykonana z:

  • materiałów fluorescencyjnych: klasa 3 – 80%, klasa 2 – 50%, klasa 1 – 14%,
  • materiałów odblaskowych – klasa 3 – 20%, klasa 2 – 13%, klasa 1 – 14%,
  • materiałów, które mają właściwości połączone.

Ponadto materiał pełniący funkcję tła musi być równomiernie rozłożony zarówno z przodu jak i z tyłu. Wszelkie odblaskowe pasy, które opasują nogawki, rękawy i tors, powinny być szerokie przynajmniej na 50 mm.

Każda część odzieży odblaskowej, powinna być odpowiednio oznakowana z uwzględnieniem rodzaju ubrań, nazwy i typu, producenta, wielkości, symbolu dotyczącego normy i znaku graficznego. Należy pamiętać, że odzież ostrzegawcza nie gwarantuje całkowitego bezpieczeństwa. Konieczne jest zachowanie odpowiedniej ostrożności i uwagi.