Żelazo w płynie czy w tabletkach – które preparaty żelaza cechują się najlepszą przyswajalnością?
Preparaty żelaza wspomagają uzupełnienie niedoboru tego pierwiastka w organizmie. Zalecanie są one dla osób, u których (mimo stosowania zbilansowanej diety) poziom tego pierwiastka jest niewystarczający. Które preparaty żelaza są najlepiej przyswajalne? Czy są one w pełni bezpieczne dla zdrowia?
Preparaty żelaza – ogólna charakterystyka
Preparaty żelaza wspierają uzupełnić niedobory tego pierwiastka w organizmie. Zbyt niska ilość żelaza bądź jego brak mogą prowadzić do niedokrwistości, co przejawia się m.in. problemami z koncentracją, znużeniem, przyspieszonym biciem serca.
Tak więc istotne jest, aby dbać o właściwy poziom żelaza w organizmie. Dotyczy to szczególnie osób cierpiących na anemię, kobiet w ciąży, kobiet mających obfite miesiączki, matek karmiących, wegetarian, a także osób stosujących restrykcyjne diety odchudzające.
Żelazo w płynie lub w tabletkach może okazać się korzystne w momencie, gdy uzupełnienie tej substancji z diety nie jest z jakiejś przyczyny możliwe bądź nie przynosi efektu. W aptekach dostępne jest wiele preparatów żelaza dostępnych bez recepty, jednak przed ich zakupem watro skorzystać z opinii lekarza bądź farmaceuty, ponieważ niewłaściwa suplementacja może przyczynić się do nadmiaru żelaza w organizmie.
Adekwatną dla danej osoby dawkę powinien ustalić specjalista, biorąc pod uwagę aktualne zapotrzebowanie na ten pierwiastek oraz ogólny stan zdrowia pacjenta.
Żelazo w płynie czy w tabletkach – które preparaty żelaza są najlepiej przyswajalne?
Za najlepiej przyswajalną formę żelaza uważa się tzw. chelat żelaza, który umożliwia wchłonięcie aż 5 razy więcej tego pierwiastka niż inne związki żelaza. Wchłanianie tej substancji można zwiększyć poprzez spożywanie go na czczo bądź między posiłkami. Preparat zaleca się popijać sokiem cytrusowym, gdyż zawarta w nim witamina C wspiera wchłanianie tego pierwiastka. Pozytywny wpływ wywiera również połączenie żelaza z witaminą B12, kwasem foliowym i witaminą B6. Wchłanianie żelaza wspomaga również jedzenie buraków, zielonych warzyw liściastych, owoców i czerwonego mięsa. Natomiast sugeruje się ograniczenie spożywania takich produktów jak mleko i jego przetwory, kasze oraz produkty mączne. Sama forma żelaza nie wpływa zbytnio na jego wchłanialność – może jedynie nieco opóźnić czas tego procesu (tabletki).
Preparaty żelaza – czy są one szkodliwe?
Podobnie jak wszystkie suplementy diety i leki, tak i po preparatach żelaza (żelazo w tabletkach lub żelazo w płynie) mogą wystąpić pewne skutki uboczne. Jednak ich pojawienie się i intensywność u każdego, kto je stosuje, może być inna. Wszystko zależne jest od ogólnego stanu zdrowia pacjenta, przyjmowanych w tym samym czasie innych leków oraz współistniejących chorób. Czasem bywa, iż zaistniałe skutki uboczne przemijają wraz z czasem adaptacji do stosowanego preparatu. Głównymi efektami niepożądanymi, które mogą pojawić się po zażyciu preparatów żelaza, są:
- zaparcia;
- pojawienie się czarnego stolca;
- mdłości, wymioty bądź bóle brzucha.