Woda mineralna czy źródlana – jaką wodę pić? – Poradnik zdrowego żywienia
Woda jest kluczowa dla naszego organizmu i powinna być obowiązkową pozycją w naszej codziennej diecie. Ilość litrów wody jaką powinniśmy wypić każdego dnia jest zależna od wieku, trybu życia oraz stanu naszego zdrowia.
Co daje nam codzienne picie wody?
Picie codzienne wody niesie ze sobą wiele korzyści dla naszego organizmu, ponieważ pozwala zachować wszystkie funkcje organizmu. Woda usuwa toksyny i szkodliwe substancje z naszego organizmu. Picie wody sprawia, że nasza skóra jest jędrna i nawilżona. Jeżeli chcemy schudnąć to woda poprawi nasz metabolizm, co spowoduje, że łatwiej pozbędziemy się kilogramów.
Woda mineralna – to warto wiedzieć
Woda mineralna posiada minerały, które są dodawane w sposób naturalny lub sztuczny. Woda mineralna jest pozyskiwana ze źródeł bogatych w minerały, które są korzystne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Większość wód mineralnych zawiera w swoim składzie więcej niż jeden składnik mineralny. Składnikami mineralnymi są:
- żelazo
- magnez
- wapń
- cynk
Woda mineralna wykorzystana do parzenia kawy lub herbaty może nadać metaliczny smak tym napojom.
Woda źródlana – to warto wiedzieć
Woda źródlana, która nie podlega filtracji i procesom usuwającym zanieczyszczenia również posiada w swoim składzie minerały. Cechuje się filtracją naturalną, ponieważ pozyskiwania jest z źródeł głębokich. Dodatkowo cechuje się, że jest delikatna w smaku oraz bardzo dobrze sprawdza się podczas parzenia kawy i herbaty.
Woda mineralna czy źródlana – co wybrać?
Woda mineralna i źródlana pochodzi z hydrostrefy, ale to mineralna posiada większe stężenie pierwiastków. Wybierając wodę należy mieć na uwadze nasze indywidualne potrzeby oraz nasz tryb życia. Woda mineralna nadaje się do spożycia w krótkim czasie po otwarciu. Wynika to z tego, że naturalny skład mineralny nie utrzymuje się zbyt długo po otwarciu. Woda mineralna na pewno sprawdzi się w celach dietetycznych lub suplementacji organizmu. Pamiętajmy, że wody mineralne, które są wysokozmineralizowane nie nadają się do spożywania w dużych ilościach. Wody źródlane są wodami, które mogą być spożywane w dowolnych ilościach. Cechują się tym, że mogą być spożywane bez ograniczeń co do stanu zdrowia oraz wieku. Woda źródlana bardzo dobrze sprawdzi się w przypadku osób, które nie mogą przekroczyć pewnej dawki składników mineralnych. Jest idealnym wyborem dla kobiet w ciąży. Zapamiętać również należy, że powinniśmy wybierać wodę w butelce szklanej, ponieważ jest mniejsza szkodliwość dla środowiska. Butelkę szklaną można ponownie wykorzystać, co zmniejsza liczbę śmieci.
Ile powinno się pić wody dziennie?
Spożycie wody jest uzależnione od naszego trybu życia. Dla niemowląt w drugim półroczu życia spożycie wody powinno wynosić ok.0.8-1l, dla dzieci w wieku 1-9 lat od 1.3 do 1.5 l, a dla osób starszych od 2 do 2.5 l. Kobietom w ciąży zaleca się spożycie 2.5 l wody każdego dnia.