Popularne formy reklamy zewnętrznej

Popularne formy reklamy zewnętrznej

Żeby dotrzeć do jak największej liczby potencjalnych odbiorców, konieczna jest dobra reklama. W dzisiejszych czasach trzeba szukać różnych form marketingowych, żeby zainteresować ludzi. Żyjemy w czasach, gdy odbiór bodźców odbywa się wielotorowo. Jednymi z najbardziej skutecznych rodzajami działań marketingowych są reklamy zewnętrzne (z angielskiego outdoor advertising lub out-of-home advertising). Są to formy docierające do potencjalnych klientów poza miejscem jego zamieszkania.

Formy reklam zewnętrznych mogą być bardzo różne – np. konstrukcje przestrzenne, wykorzystujące obraz, dźwięk lub multimedialne. Ich rodzaj jest dostosowany do lokalizacji oraz targetu, czyli konsumentów, do których ma dotrzeć reklama. Brane są pod uwagę między innymi takie czynniki jak wiek, płeć, wykształcenie i wiele innych.

Reklamy zewnętrzne mogą być umieszczane na różnych nośnikach, między innymi:

  • tablicach o wielkości od kilkunastu centymetrów po nawet kilka metrów,
  • różnej wielkości billboardach,
  • citylightach (podświetlone reklamy umieszczone za szkłem lub pleksi, zwykle bardzo kolorowe i angażujące do pracy wiele zmysłów),
  • tradycyjnych słupach ogłoszeniowych,
  • elementach doczepionych do wiat przystankowych komunikacji transportu publicznego (np. autobusowych, tramwajowych, trolejbusowych, kolejowych), punktach usługowych (między innymi kioskach, budkach gastronomicznych, stanowiskach z pamiątkami itp.),
  • elektronicznych tablicach czy telebimach umieszczonych na budynkach, w otwartych miejscach użyteczności publicznej (np. perony kolejki podmiejskiej czy stacje kolejowe).

Jakie są najbardziej popularne rodzaje reklamy zewnętrznej?

Według firmy znajdzreklame.pl, która zajmuje się wykonywaniem reklam zewnętrznych najczęściej wybieraną formą reklamy są billboardy. Przede wszystkim są kojarzone z wielkimi, kilkumetrowymi tablicami, na których umieszcza się marketingowo dopracowaną formę obrazu. Wymiary i kształty billboardów mogą być bardzo różne – od kwadratów metr na metr, po ogromne, mieszczące się na ścianie wieżowca plakaty. Umieszczane są przede wszystkim na centralnie zlokalizowanych budynkach (np. wieżowcach, urzędach itp.), jak również mogą znajdować się na słupach na poboczu ewentualnie poza obszarem zabudowanym. W celu lepszej widoczności przez całą dobę i w każdych warunkach pogodowych, bardzo często billboardy są podświetlone.

Bardzo popularna jest również forma citylight, umieszczona na przystankach i innych miejscach często uczęszczanych przez konsumentów. Także reklama wielkoformatowa jest dobrym rodzajem informacji o produktach lub oferowanych usługach. Są one zwykle w formacie p powierzchni przekraczającej 100 m². Także reklamy pneumatyczne (tzw. dmuchańce) są często stosowane podczas wyjazdowych konferencji czy w czasie targów o zasięgu lokalnym, ogólnopaństwowym czy międzynarodowym.