Zasilanie awaryjne- czy warto?

Zasilanie awaryjne- czy warto?

Braki w dostawie energii elektrycznej są powszechnym problemem. Dochodzi do nich w wyniku awarii instalacji czy też niekorzystnych warunków pogodowych. Nawet krótka przerwa w dostawie prądu może zaburzyć naszą codzienność, jak i spowodować szkody. Właśnie z tego względu coraz więcej osób decyduje się na montaż zasilania awaryjnego.

Czym jest zasilacz awaryjny i jak działa?

Zasilanie awaryjne jest to metoda zabezpieczenia wszelkich urządzeń elektrycznych przed zakłóceniami zasilania, które doprowadzają do przerwania ich działania. Własne źródło prądu sprawdza się do zasilania np.:

  • kotłów c.o,
  • monitoringu,
  • komputera i innych urządzeń elektronicznych,
  • podgrzewaczy wody,
  • elektrycznych bram wjazdowych i rolet,
  • oświetlenia.

Chcąc podtrzymać prąd, możemy sięgnąć po tak zwany zasilacz awaryjny ups. Tego rodzaju sprzęt posiada wbudowany akumulator podtrzymujący napięcie oraz zapewniający krótkotrwałe zasilanie. Produkt ten pozwala na przykład na zapisanie swojej dotychczasowej pracy na komputerze i wyłączenie go w prawidłowy sposób. Chcąc podtrzymać pracę np. pieca CO, należy wybrać specjalny zasilacz awaryjny, który czerpie swoją energię z akumulatora. Dzięki niemu piec będzie działał bez przerw i zakłóceń.

Jakie są rodzaje zasilaczy UPS i z czego są one zbudowane?

Zasilacz składa się z akumulatora, prostownika oraz falownika i by-passu. Zadaniem prostownika jest przemiana prądu zmiennego na stały. Falownik służy natomiast do ładowania akumulatora i zasilania odbiorników, ponadto zmienia prąd stały z akumulatora na zmienny. By-pass odpowiada za ochronę zasilacza przed przeciążeniem, a także przełącza sieć na wyjście.

Zasilacze UPS dostępne są w wersji on-line, off-line oraz line-interactive. W modelach on-line odbiorniki są odseparowane od napięcia wejściowego. Prąd wejściowy przemieniany jest nieustannie na stały, po czym w falowniku staje się zmiennym i przedostaje się do odbiornika. Dzięki temu możliwe jest zasilanie odbiornika prądem o stałych parametrach, a samo przełączenie na zasilanie awaryjne trwa wyjątkowo krótko. W produktach offline akumulator jest stale doładowywany, a zasilanie włącza się w przypadku zaniku napięcia w sieci. Urządzenia w wersji line-interactive to wzbogacona wersja off-line z ciągłą stabilizacją napięcia wyjściowego.

Producent urządzeń do zasilania awaryjnego

Producent urządzeń do zasilania awaryjnego oferuje bogaty wybór sprzętów, które dostarczą nam prąd w razie jego braku z sieci. Z pewnością warto posiadać w domu awaryjne źródło zasilania. Posłuży ono do zasilenia niezbędnych w codziennym funkcjonowaniu urządzeń (np. kotły, podgrzewacze wody, oświetlenie). Zasilacze awaryjne to świetne rozwiązanie do domów, jak i firm.