Analiza i pomiary sieci światłowodowych – podstawy testowania okablowania

Analiza i pomiary sieci światłowodowych - podstawy testowania okablowania

Pomiary sieci światłowodowych stają się coraz powszechniejsze. Są bowiem najpewniejszą metodą testowania okablowania światłowodowego. Pozwalają sprawdzić poprawność działania instalacji i wyłapać ewentualne problemy, jakie pojawiają się podczas eksploatacji sieci. Umożliwiają wykrycie wszelkiego rodzaju uszkodzeń i szybkie ich zlokalizowanie. Zatem czy analiza i pomiary sieci światłowodowej rzeczywiście są koniecznością i jakie urządzenia są wykorzystywane do tego celu?

Mierniki mocy optycznej i ich zastosowanie

Analizę i pomiary sieci światłowodowych wykonuje się z przeróżnych powodów. Z pewnością należy je wykonać przed odbiorem nowo zamontowanego okablowania światłowodowego. Coraz częściej robi się je jeszcze na etapie prac instalacyjnych. Jednak głównym wskazaniem do przetestowania sieci światłowodowej są problemy z jej eksploatacją, jak również mniejsze lub większe uszkodzenia łącza światłowodowego.

Urządzeniem powszechnie stosowanym do badania włókna światłowodowego i poprawności jego działania jest miernik mocy optycznej. Wyposażony jest on w odpowiednio skalibrowany czujnik, wzmacniacz pomiarowy i wyświetlacz, który ułatwia sprawne odczytywanie danych uzyskanych podczas wykonywania pomiaru. Za pomocą tego urządzenia możemy sprawdzić ciągłość systemu światłowodowego, jego moc, a także ewentualne straty.

Miernik światłowodów najczęściej jest wykorzystywany do mierzenia mocy w sygnale optycznym. Jest on odpowiednio skalibrowany według obowiązujących wzorców, co pozwala na otrzymanie wiarygodnych pomiarów. Z racji tego, że straty w światłowodzie i urządzeniach wykorzystujących tę technologię są uzależnione od długości fal, pomiary za pomocą miernika zazwyczaj stosuje się przy falach świetlnych o długościach 1310 nm lub 1550 nm.

Urządzenia do kontroli instalacji światłowodowych

Urządzeniem, bez którego trudno zweryfikować prawidłowość działania sieci światłowodowej, jak również wykonać pomiaru tłumienia i reflektanci jest reflektometr światłowodowy. Dzięki zastosowaniu tego akcesorium można z łatwością zbadać wszystkie najistotniejsze parametry sieci światłowodowej. Ten niezastąpiony przyrząd pomiarowy sprawnie analizuje tor światłowodu. Wykorzystuje do tego celu sygnał rozproszony wstecznie oraz odbity od elementów optycznych. Urządzenie to zdecydowanie ułatwia zlokalizowanie wszelkich nieprawidłowości w działaniu systemu światłowodowego. Pozwala szybko znaleźć ewentualne przerwy w instalacji, nawet w bardzo rozbudowanej. Jest niezbędnym urządzeniem do prawidłowej instalacji sieci.