Techniki druku na PCV. Porady drukarza

Techniki druku na PCV. Porady drukarza

Dzisiejsza technologia umożliwia najróżniejsze metody tworzenia produktów reklamowych dla różnego rodzaju działów gospodarki. Innowacyjne metody pozwalają na tworzenie coraz trwalszych i wytrzymalszych na różne warunki materiałów. Jedną z najnowszych metod, która została niedawno wprowadzona na rynek jest druk na PCV.

Co to jest druk PCV?

Druk na PCV jest wykonywany na specjalnych płytach do PCV, które z kolei składają się w dużej mierze z polichlorku. Dzięki nim można tworzyć różnego rodzaju spoty reklamowe jak menu do restauracji, szyldy, wizytówki na wesela, ozdoby do domu wewnątrz i na zewnątrz. Ponadto ta technika znajduje również zastosowanie w budownictwie jako tablice budowlane czy informacyjne.

Płyty PCV są sprzedawane w różnych grubościach i wymiarach, dlatego warto wiedzieć jaki wymiar będzie nam potrzebny przed wyborem. Druk PCV pozwala na uzyskanie niezwykle estetycznych i dokładnych wydruków, dlatego nawet najbardziej wymagające wzory sprawdzą się w tej metodzie druku.

Jakie są zalety druku na PCV?

Najważniejszą zaletą jaką reprezentują płyty PCV to duża wytrzymałość, zarówno na oddziaływanie mechaniczne i ścieranie oraz przy tym mały ciężar. Połączenie tych dwóch cech powoduje to, że są one łatwe w montażu. Płyty są materiałem niepalnym, dlatego dodatkowo zwiększają zakres bezpieczeństwa. Kolory, które wnikają w płytę utrzymują się bardzo długo i nie blakną. Przez cały czas oddają wyraziste barwy i nie wyglądają na przestarzałe. Duża precyzja wykonania obrazu czy szyldu jest doskonale widoczna, ponieważ druk na PCV jest bardzo dokładny, bogaty w szczegóły i po prostu estetyczny.

Jak drukować na płytach PCV?

Produkcja płyt opiera się na dwóch podstawowych technikach – wytłaczania oraz spieniania. Na tym etapie płyta zyskuje odporność na działanie pogody, korozji czy uszkodzenia mechaniczne. Płyta jest stosunkowo łatwa w obróbce, dlatego jedną z popularniejszych technik stosowanych w jej eksploatacji jest frezowanie, czyli drążenie najróżniejszych kształtów bogatych w drobne szczegóły. Inwencja twórcza autora dotycząca ostatecznego wyglądu dzieła pozwala na wykonanie na niej najróżniejszych zabiegów. Popularne jest również technika klejenia dodatkowych elementów ozdobnych.

PCV to metoda wykorzystywana w najróżniejszych dziedzinach życia, dlatego często idąc ulicą możemy mijać szyldy z PCV nawet o tym nie wiedząc. Innowacyjne technologie umożliwiają na ciągłe ulepszanie klasycznych rozwiązań, dlatego warto inwestować w produkty bardziej estetyczne i nowoczesne.

Dowiedz się Więcej