Wybór karnisza – na co powinieneś zwrócić uwagę? Porady dekoratora wnętrz

Wybór karnisza – na co powinieneś zwrócić uwagę? Porady dekoratora wnętrz

Karnisz to ważny element wyposażenia każdego wnętrza, mający wpływ nie tylko na jego design. Warto, zatem wiedzieć czym kierować się podczas zakupów oraz kiedy wybrać np. drewniany a kiedy metalowy karnisz. Oto wskazówki dla osób, które dobierają karnisz do swojego wnętrza.

Rodzaj karnisza a styl pomieszczenia

Karnisze posiadają szerokie zastosowanie, wychodzące poza dekoracje okna. Mogą być zasłoną pomiędzy pomieszczeniami lub tworzyć np. oryginalne drzwi do garderoby. Zawsze warto dobierać je do stylu w jakim jest urządzone dane pomieszczenie, co zapewni spójność aranżacji. W ten sposób uzyskamy też efekt przytulności.

Karnisz pojedynczy czy podwójny?

Wybierając karnisz warto wziąć pod uwagę styl pomieszczenia oraz jego wyposażenie, ponieważ to te czynniki wpływają na to czy lepiej sprawdzi się karnisz podwójny czy pojedynczy. W sytuacji kiedy chcemy zawiesić tylko firankę lub zasłonkę, ponieważ wewnątrz nie ma aż tyle światła, a poza tym takie rozwiązanie pasuje do mebli i dodatków, to zdecydowanie wystarczy karnisz pojedynczy. Z kolei podwójny karnisz będzie optymalnym wyborem wówczas gdy potrzebujemy podwójnych zasłon i sporego zaciemnienia we wnętrzu.

Wybór karnisza zależnie od sposobu wieszania materiału

Decydując się na konkretny rodzaj karnisza należy wziąć pod uwagę wykończenia tkanin, które będziemy na niej wieszać. Najczęściej są to: przelotki, taśma marszcząca, troczki lub szelki. Obecnie za najbardziej uniwersalny uważa się karnisz drążkowy, który jest przystosowany do wieszania na tradycyjnych kółkach z żabkami. Niemniej w sklepach można też znaleźć szeroką ofertę karniszów, które dają możliwość wieszania tkanin z szelkami.

Karnisz metalowy czy drewniany?

Wiele osób ma ogromny dylemat podczas zakupów, ponieważ nie wie czy zdecydować się na karnisz metalowy czy drewniany. każdy z nich posiada swoje zalety. I tak, karnisze metalowe są wykonane z różnych materiałów, które ogólnie dzieli się na grupy kolorystyczne takie jak: czarny nikiel, efekt stali, chrom mat oraz antyczny metal. Zazwyczaj metalowe karnisze dobiera się biorąc pod uwagę wystrój wnętrza i dodatki takie jak np. okucia meblowe. Dzięki temu uzyskujemy spójną dekorację przestrzeni, co wygląda nowocześnie. Zaletą tego typu karniszu jest również fakt, że jest w stanie utrzymać nawet ciężkie firany i zasłony.

Z kolei karnisze drewniane idealnie sprawdzają się w tradycyjnych wnętrzach. Warto wybierać modele malowane na odpowiedni kolor, który będzie dobrze komponował się z innymi elementami wystroju – zwłaszcza z dodatkami drewnianymi. Dzięki temu podkreślimy naturalne piękno drewna w mieszkaniu. Takie karnisze dobrze wyglądają np. we wnętrzach utrzymanych w stylu rustykalnym. Nie tylko je, ale też tworzą przyjazną atmosferę. Warto, jednak wiedzieć, że najlepiej sprawdzą się wysokich pokojach, ponieważ wówczas nie wydają się ciężkie i optycznie nie przytłaczają przestrzeni, ale zyskują lekkość.

Odpowiednio dobrany do wnętrza karnisz podkreśla styl, w jakim jest ono utrzymane i stanowi ważny dodatek aranżacyjny.

Dowiedz się Więcej