Drzwi tarasowe – jak dokonać właściwego wyboru?

Drzwi tarasowe – jak dokonać właściwego wyboru?

Dopasowanie odpowiednich drzwi balkonowych do naszych potrzeb jest jeszcze bardziej istotne niż drzwi wejściowych do domu. Ale jest też znacznie trudniejsze. O ile drzwi wejściowe w większości przypadków są rozwierane, a ich główną funkcją jest po prostu zapewnienie bezpieczeństwa domownikom, o tyle w przypadku drzwi balkonowych mamy o wiele więcej czynników wpływających na ich wybór.

Jak otwierać te drzwi?

Balkony, loggie, tarasy czy werandy bywają różnej wielkości. Niezależnie jednak od tego czy posiadamy do wykorzystania pięcio, dziesięcio czy piętnastometrową przestrzeń, powinniśmy zadbać, aby każdy jej metr kwadratowy był dobrze zagospodarowany.

To, ile spośród tej przestrzeni zajmą nasze drzwi zależy tylko i wyłącznie od nas. Jednak każdy z ich rodzajów inaczej będzie konsumował tę przestrzeń. A jest w czym wybierać.

Mamy kilka wariantów drzwi balkonowych otwieranych: balkonowe rozwierne jednoskrzydłowe i dwuskrzydłowe oraz rozwierno-uchylne. Gamę tę uzupełniają drzwi balkonowe przesuwane wyposażone w nowoczesne mechanizmy otwierania, czyli uchylno-przesuwne typu PSK (skrzydło ruchome okna przemieszcza się po szynie wzdłuż skrzydła stałego) oraz podnoszono-przesuwne typu HST (osadzone na osobnych prowadnicach).

Drzwi balkonowe na każdą kieszeń

W zależności od zasobności portfela możemy wybierać drzwi wykonane z różnych materiałów, spośród których każdy ma swoje zalety – trwałość, dostępne rozmiary, sposób otwierania, wygląd czy atrakcyjną kolorystykę.

Najdroższymi są drzwi aluminiowe, występujące również w modelu hybrydowym, drewniano-aluminiowym, częściej stosowane jednak na tarasach niż balkonach. Za wybór tej opcji materiałowej zapłacić możemy nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Nieco tańszym rozwiązaniem okażą się drzwi drewniane. Ale również i ich cena może przyprawić o zawrót głowy jeśli w sklepie zmuszeni będziemy pozostawić kilka tysięcy złotych.

Najbardziej popularną jak i najtańszą wersją drzwi pozostają drzwi balkonowe wykonane plastiku, popularnie zwane PCV. W zależności od wybranego modelu, koloru czy okleiny możemy je mieć już od kilkuset złotych.

Które drzwi balkonowe wybrać?

Na pierwszy rzut oka wybór nie będzie prosty ze względu na bogactwo rozwiązań jakie oferują producenci. Jeśli jednak skupimy się wyłącznie na naszym balkonie, wymierzymy go, ustalimy czy jest zbyt mocno nasłoneczniony czy też nie, to wybór drzwi balkonowych znacznie przyspieszy.

Jeżeli dodatkowo odpowiemy sobie na pytanie jakie funkcje ma pełnić nasz taras – bardziej kwietnika-zielnika czy miejsca na spożywanie posiłków w słoneczne dni, wówczas będzie jeszcze prościej dokonać wyboru.

Jak już wiemy każdy z opisanych typów ma swoje zalety. Drzwi balkonowe PCV są wyborem ekonomicznym. W wersji otwieranej zajmą nam jednak pewien promień wynikający z ich ruchu. Z kolei drzwi balkonowe przesuwane będą droższe, ale za to ich prześwit zapewni nam więcej słońca. Nie straszny im także przeciąg.

W podobny sposób jak opisano to powyżej warto przeanalizować każdą parę wariantów jaką współtworzą materiał i mechanizm otwierania, aby wybrać optymalne rozwiązanie.